بدی را با عدالت پاسخ دهيد، مهربانی را با مهربانی. كنفوسيوس دادگاهی بالاتر از دادگاه‌های عدل وجود دارد و آن دادگاه وجدان است. مهاتما گاندی تا زمانی كه توده مردم برای بهبود حال يكديگر احساس مسئوليت نكنند، عدالت اجتماعی تحقق نمی يابد. هلن كلر
لوگوی عدالت سرا

نحوه طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی در صورت فوت فروشنده

الزام وراث به تنظیم سند رسمی

الزام وراث به تنظیم سند رسمی

وقتی که کسی ملکی را از فرد دیگری خریداری می نماید، میتواند پس از تنظیم قرارداد، الزام مالک ملک را به تنظیم سند رسمی از دادگاه بخواهد. اگر چه در بعضی از قراردادها، زمان و موعد مشخصی برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه پیش بینی شده است، اما اگر چنین موعدی هم در قرارداد پیش بینی نشده باشد، با توجه به الزام قانونی به ثبت این معاملات، میتوان دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را تقدیم دادگاه نمود.

مطلب مرتبط: هر آنچه که لازم است در خرید ملک ورثه ای بدانید

طرفین دعوای الزام به تنظیم سند رسمی در صورت فوت فروشنده

در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، خواهان، خریدار ملک است و خوانده طبق گواهی انحصار وراثت، وراث کسی هستند که ملک را طی مبایعه نامه به خواهان فروخته است. اما گاهی ممکن است که فروشنده ای که فوت شده، مالک رسمی ملک نباشد یعنی در اداره ثبت اسناد رسمی، مالک ملک، شخص دیگری باشد در اینصورت علاوه بر وراث فروشنده، نام مالک رسمی هم باید به عنوان خوانده در دادخواست قید گردد.

نکته مهم این است که کسی که خواهان طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، به طرفیت وراث متوفی (فروشنده) می باشد، در ابتدا می بایست از طریق شورای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت را اخذ نماید.

الزام وراث به تنظیم سند رسمی
الزام وراث به تنظیم سند رسمی – عدالت سرا
کدام دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند رسمی در صورت فوت فروشنده را دارد؟

کلیه دعاوی راجع به املاک باید در دادگاهی مطرح شود که ملک در حوزه قضایی آن واقع شده است.

مطلب مرتبط: نحوه الزام فروشنده به تحویل ملک

چگونگی اجرای رای

پس از آنکه رأی الزام به تنظیم سند رسمی، صادر و قطعی گردید، اجراییه صادر می شود و دادگاه ابتدا به خوانده یا خواندگان دعوا (ورثه یا وراث مالک رسمی ملک) ابلاغ می کند که ظرف ده روز پس از ابلاغ برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه حاضر شوند و ملک را به خریدار منتقل نمایند.

اگر ورثه یا وراث مالک فوت شده، در مهلت مقرر در دفترخانه حاضر نگردند، با تقاضای سردفتر اسناد رسمی، نماینده دادگاه در دفترخانه حاضر می شود و ملک را بنام خریدار منتقل می نماید.

 

مستندات قانونی مرتبط با الزام وراث به تنظیم سند رسمی

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

شماره نظریه: ۹۹۶/۹۶/۷ شماره پرونده: ۶۹-۶۷-۶۲۵ تاریخ نظریه: ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

چنانچه در معامله یک دستگاه ساختمان خریدار دارای وکالت بلاعزل از فروشنده برای انتقال سند باشد و پس از مدتی فروشنده فوت نماید آیا خریدار میتواند با استفاده از وکالتنامه مذکور اقدام به انتقال سند به نام خود نمایند یا اینکه بایستی علیه وراث موکل فروشنده برای الزام آنها به انتقال سند در دادگاه اقامه دعوی نماید؟ چنانچه پس از معامله مذکور خریدار یعنی وکیل فوت نماید آیا وراث او می توانند با استفاده از وکالتنامه اقدام به انتقال سند ساختمان به نام خود نمایند یا اینکه بایستی علیه فروشنده برای الزام او به انتقال سند اقامه دعوی نمایند؟

۱- با توجه به این که طبق بند سوم ماده ۶۷۸ قانون مدنی وکالت با فوت هر یک از وکیل و موکل منفسخ می گردد و با فرض فوت موکل قبل از انتقال ملک، چون اصل وکالت منفسخ می شود لذا در این فرض انتقال ملک مجاز نبوده ولی خریدار می تواند علیه ورثه فروشنده دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را مطرح و دادگاه با احراز وقوع بیع می تواند حکم بر الزام ورثه فروشنده به تنظیم سند رسمی انتقال مبیع در حق خواهان صادر نماید. ۲- همانطور که در پاسخ بند ۱ اعلام شد با فوت هر یک از وکیل و موکل وکالت منفسخ و مرتفع می شود.

 

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

شماره نظریه: ۲۶۹۶/۹۵/۷ شماره پرونده: ۱۶۸۶-۱/۱۲۷-۹۵ تاریخ نظریه: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

الف دعوی الزام به تنظیم سند رسمی به طرفیت ب و ج اقامه و مدعی است با مبایعه نامه عادی ملک را از مورث خواندگان (ج) ابتیاع نموده است دادگاه از الف می خواهد گواهی حصر وراثت مورث خواندگان (ج) را ارائه کند الف اظهار می دارد گواهی حصر وراثت ندارد درخواست استعلام از اداره ثبت احوال جهت تعیین وراث ج را دارد با توجه به اینکه اداره ثبت احوال مرجع صدور گواهی حصر وراثت نمی باشد آیا دادگاه مکلف به اجابت درخواست خواهان است؟

تقدیم دادخواست و اقامه دعوا به طرفیت وراث یا برخی از آنها و رسیدگی به آن منوط به ارائه گواهی حصر وراثت نیست و اگر برخی از خواندگان ایراد عدم توجه دعوا مطرح نمایند، دادگاه به آن رسیدگی می کند و در هر حال رأی صادره تنها نسبت به آن تعداد از وراث که طرف دعوا قرار گرفته اند واجد اثر می باشد. در فرض سؤال چنانچه دادگاه در توجه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی به خواندگان و وراثت آنها از فروشنده تردید داشته باشد با توجه به ماده ۱۹۹ قانون آیین دادرسی در امور مدنی می تواند هرگونه تحقیقی را که در این خصوص لازم می داند از جمله استعلام از اداره ثبت احوال معمول دارد.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

3 دیدگاه دربارهٔ «نحوه طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی در صورت فوت فروشنده»

 1. با سلام چنانچه ملکی از شخصی خریداری شود و قبل از انتقال سند فروشنده فوت نماید و ورثه ای نداشته باشد چگونه براید دادخواست الزام به انتقال سند بنام خریدار تقدیم دادگاه شود ود کل راه حل این موضوع چیست سپاسگزارم از لطفتون

 2. سلام
  لطفا بفرمایید اگر شخصی که سند به نامش است فوت کند و ما از شخصی دوم که با وکالت از صاحب ملک خریداری کرده بخریم و در عین حال سند در رهن بانک باشد چه نوع دادخواستی باید آماده کنیم ؟

  1. سلام
   ممنونیم سایت عدالت سرا را که متعلق به خودتان است برای پرسش سوالتان انتخاب نمودید.
   شما لازم است با اخذ گواهی انحصار وراثت، وراث شخصی که سند به نامش می باشد و همچنین خریدار اول را طرف دعوا قرار دهید و دادخواست الزام به تنظیم سند و الزام به فک رهن را تقدیم دادگاه نمایید. البته در هنگام تنظیم این دادخواست دقت فراوان کنید زیرا نکات فراوانی دارد.
   با سایت عدالت سرا که متعلق به خودتان است همراه باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن