نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت
مطالبه مهریه در عقد موقت

مهریه در عقد موقت

مهریه مال معینی است که دارای ارزش مالی بوده و در ضمن عقد نکاح از سوی مرد به زن داده می شود. وجود مهریه در عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت، از حقوق مسلم و متعلق به زن می باشد و بعد از خواندن صیغه عقد بدون هیچگونه شروطی از سوی زن قابل مطالبه می باشد و مرد موظف به پرداخت آن است. در این مقاله به نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت می پردازیم.

مطلب مرتبط: چگونه می توان به شکل قانونی از شوهر نفقه گرفت؟

مطالبه مهریه در عقد موقت

عقدنامه های ازدواج های موقت، سند عادی محسوب شده لذا جهت دادخواست مهریه باید به دادگاه حقوقی مراجعه نمود و نمی توان برای اجرای مهریه از طریق اداره ثبت اقدام نمود چرا که قابلیت صدور اجرائیه را ندارد، حتی اگر صیغه نامه ۹۹ ساله باشد. در دادخواست تقدیمی علاوه بر مطالبه باید اثبات زوجیت نیز در ستون خواسته درج گردد.

زنی که عقد موقت او به ثبت نرسیده است، جهت مطالبه مهریه خود میتواند با استفاده از استشهادیه ای که حاوی شهادت دو شاهد مرد عادل و یا یک مرد به همراه دو زن باشد، ادعای خود را ثابت نماید.

نکته مهم این است که اقرار هر یک از طرفین در مورد مهریه و میزان آن نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

مطالبه مهریه در عقد موقت
مطالبه مهریه در عقد موقت – عدالت سرا
اتمام مدت در ازدواج موقت

سوال اساسی این است که در صورت اتمام مدت ازدواج موقت، آیا حق مطالبه مهریه توسط زن از بین میرود؟

با تکیه بر قوانین مدون و رویه قضایی می توان اینگونه بیان نمود که با اتمام مدت به هیچ عنوان حق مطالبه مهریه از بین نمی رود و در واقع مهریه شامل مرور زمان نمی شود و هر زمان که زن بخواهد قابل وصول خواهد بود.

 

عدم وجود محدودیت در تعیین مهریه در ازدواج موقت

در ازدواج موقت نیز همانند ازدواج دائم هیچگونه محدودیتی در تعیین میزان مهریه وجود ندارد و میتوان بیش از ١١٠ عدد سکه نیز تعیین نمود و تمامی قواعد مطالبه مهریه در عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت یکی می باشد.

جهت مطالبه مهریه چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت، در صورتی که مبلغ آن تا سقف بیست میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی خواهد بود اما در صورتی که مبلغ آن بیش از بیست میلیون تومان باشد، دادگاه خانواده یا دادگاه حقوقی مرجع صالح می باشد.

بیشتر بخوانید: ملاقات با فرزند مشترک بعد از وقوع طلاق

آیا امکان مطالبه مهرالمثل در ازدواج موقت وجود دارد؟
مهرالمثل چیست؟

اگر در هنگام عقد چیزی بعنوان مهریه تعیین نشده باشد و یا اینکه مهریه مجهول باشد، اگر قبل از تعیین مهریه بین زن و مرد نزدیکی انجام شود، زن مستحق مهرالمثل خواهد بود.

 

ارزش مهرالمثل چگونه تعیین می شود؟

مقدار مهرالمثل با توجه به جایگاه اجتماعی و شرافت خانوادگی زن با لحاظ همه صفات او مثل شغل، تحصیلات و … تعیین می گردد. یکی از شروط اساسی که موجب صحت ازدواج موقت می باشد، تعیین مهریه است یعنی هر چیزی که قابل تملک باشد و مالیت داشته باشد. اگر در موقع عقد موقت مهریه تعیین شده باشد، قابل مطالبه خواهد بود اما مهرالمثل ویژه ازدواج دائم است و شامل ازدواج موقت نمی شود.

 

ثبت ازدواج موقت

مطابق با ماده ٢١ قانون حمایت خانواده:

ثبت ازدواج موقت در سه مورد الزامی می باشد:

  1. توافق طرفین
  2. بارداری زوجه
  3. شرط ضمن عقد

نتیجه اینکه زن در ازدواج موقت در هر صورتی میتواند مهریه خود را مطالبه نماید چه ازدواج او به ثبت رسیده باشد یا اینکه به ثبت نرسیده باشد.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

1 دیدگاه دربارهٔ «نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت»

  1. با سلام، من با آقایی نامزد کردم و صیغه موقت ۶ ماهه بین ما با مهریه ی ۵ سکه طلا خوانده شد و هر دو امضا کردیم و پدر و مادر بنده هم امضا کردن ولی دفترخانه نرفتیم ولی اون برگه الان هنوز پیش من هست ، قبل از اتمام ۶ ماه مدت موقت بدون پرداخت مهریه ، من و اون آقا عقد دائم کردیم ، سوالم این هست که اون مهریه عقد موقت را میتونم الان از طریق دادگاه اجرا بذارم یا نه ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن