نحوه قسط بندی مهریه و پرداخت پیش قسط آن
تقسیط مهریه

تقسیط مهریه و نحوه پرداخت آن

مهریه چیست؟

یکی از حقوق مالی زن، مهریه است که به موجب عقد ازدواج به زن تعلق می گیرد. به موجب عقد، زن مالک مهریه می شود و می تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه کند.

“مهریه مال معینی است که دارای ارزش مالی بوده و در ضمن عقد نکاح از سوی مرد به زن داده می شود.”

مطلب مرتبط: تغییر توافقات در طلاق توافقی

اِعسار چیست و مُعْسر کیست؟

اعسار از ریشه عُسر و به معنی فقر و تنگدستی است. اعسار حالت و وضعیت کسی است که در شرایط فقر و تنگدستی قرار گرفته و از عهده مخارج، هزینه ها و بدهی خود بر نمی آید.

وقتی کسی در یک دادگاه یا شورای حل اختلاف محکوم به پرداخت پول یا مالی به کسی شود و توان اجرای حکم صادره را نداشته باشد باید “ادعای اعسار” کند.

نکته قابل توجه این است که لزوماً ادعای اعسار زمانی نیست که شخصی عملاً هیچ وجه یا مالی نداشته باشد، بلکه گاهی شخص بدهکار ممکن است ثروت یا مال یا دارایی کافی داشته باشد اما آن اموال در وضعیت یا جایی قرار دارند که فرد هم اکنون به آنها دسترسی ندارد که در این حالت نیز در حکم مُعسر محسوب می شود چون ناخواسته و خارج از اراده او می باشد مانند غرق شدن تمام اموال در دریا و عدم امکان دسترسی به آنها.

مطلب مرتبط: چگونه می توان به شکل قانونی از شوهر نفقه گرفت؟!

مُعسر کیست؟

معسر کسی است که در دادگاه ادعای اعسار می کند.

بنابراین فردی که در دادگاه محکومیت قطعی به پرداخت وجهی به کسی پیدا کرده، اگر توان و قدرت پرداخت یک جای تمام بدهی را ندارد می تواند تقاضای اعسار به تقسیط بدهی کند که در صورت احراز اعسار به او “معسر” گفته می شود.

به عبارت دیگر معسر کسی است که بدلیل نداشتن مالی بجز مستثنیات دین، قادر به تادیه دیون خود نباشد.

تقسیط مهریه
تقسیط مهریه – عدالتسرا

نحوه قسط بندی مهریه

میتوان اینگونه بیان داشت که هیچگونه رویه ثابت و کلی در این ارتباط وجود ندارد و در هر پرونده، قاضی با توجه به موقعیت مالی زوج و اموال و دارایی و درآمد ماهیانه وی اقدام به تقسیط مهریه می نماید.

بنابراین مبلغ اقساط مهریه یا میزان آن برای همه افراد یکسان نیست و در هر پرونده متفاوت می باشد.

هر رایی که قاضی دادگاه خانواده در مرحله بدوی در مورد اعسار از پرداخت مهریه صادر می نماید، ظرف ٢٠ روز قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان می باشد.

مطلب مرتبط: نحوه مالکیت و استرداد جهیزیه به چه صورت می باشد؟

عدم پرداخت پیش قسط مهریه

هرگاه زن دادخواست مطالبه مهریه بدهد و متعاقب آن مرد نیز دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه نماید، دادگاه با بررسی وضعیت مالی مرد در صورتی که ادعای اعسار وی را بپذیرد با توجه به میزان درآمد ماهیانه او مبلغی را تحت عنوان پیش قسط تعیین می نماید که در ابتدا باید توسط مرد پرداخت شود و بعد ار آن نیز مرد متعهد است طبق نظر دادگاه مبالغی را به صورت ماهیانه یا چند ماه یکبار پرداخت نماید.

در صورتی که ادعای اعسار مرد پذیرفته نشود و یا در صورت پذیرش اعسار، پیش قسط تعیین گردیده توسط مرد پرداخت نشود، این امر موجب میگردد که به درخواست زن حکم جلب مرد توسط دادگاه صادر گردد.

هم چنین در صورتی که مرد اقساط تعیین شده را در موعد مقرر پرداخت نکند، حکم جلب وی صادر می گردد.

نکته: اگر قبل از اینکه مرد دادخواست یکطرفه طلاق بدهد، زن دادخواست مطالبه مهریه را تقاضا داده باشد و مرد دادخواست اعسار کرده باشد و اعسار وی نیز پذیرفته شده و قطعی شده باشد، در این شرایط مرد میتواند دادخواست طلاق بدهد و امکان طلاق زوجه وجود دارد.

اما اگر زن درخواست مهریه نکرده باشد و مرد خواهان طلاق باشد و دادخواست طلاق را داده باشد و حکم قطعی طلاق نیز صادر شده باشد و مرد مدعی عدم توانایی پرداخت مهریه باشد، می بایست دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه نماید.

در اینصورت رویه دادگاهها معمولا سختگیرانه تر است و یا اصلا اعسار مرد را نمی پذیرند و یا اینکه پیش قسط سنگین تری را در نظر می گیرند.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن