جبران خسارت نشت لوله آب به عهده کیست؟

جبران خسارت نشت لوله آب
25 اسفند 1402 1 1977
خسارت نشت لوله آب

صفر تا صد خسارت نشت لوله آب در آپارتمان

آپارتمان ‌نشینی مشکلات خاص خودش را دارد. شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که سقف خانه‌تان نم زده، یا سقف دستشویی چکه می کند. گاهی اوقات همسایه شما باید لوله هایش را تعمیر کند، اما چون این کار برایش هزینه دارد آن را پشت گوش می اندازد. تا اینکه یک رطوبت ساده منجر به فاجعه ای می شود که زندگی تان را سخت می کند. حال این سوال به وجود می آید که در چنین شرایطی چه کسی مسئول خسارت نشت لوله آب است؟ چه کسی باید هزینه تعمیر و مرمت را بپردازد؟ با ما همراه باشید تا این موضوع را یک بار برای همیشه برایتان حل کنیم.

مطلب مرتبط: الزام به رفع مزاحمت به چه صورت است؟

جبران خسارت نشت لوله آب با تشخیص لوله مشترک یا اختصاصی

برای اینکه ببینید خسارت نشت لوله آب بر عهده چه کسی است در ابتدا باید بررسی شود که نشتی آب از یک لوله‌ مشترک است یا لوله ‌ای اختصاصی. اگر لوله‌ اختصاصی واحدی نشت کند و به واحد شما خسارتی وارد کند، جبران تمام خسارت های مربوط به تعمیر لوله و مرمت خانه بر عهده‌ واحدی است که لوله اختصاصی به آن تعلق دارد. اما اگر لوله مشترک باشد قضیه به کلی متفاوت خواهد بود.

اگر نشت آب به خاطر لوله‌ای اختصاصی نبود باید ببینید که نشت عمدی بوده یا غیر عمد. به طور مثال باید بررسی کنید آب به خاطر پوسیدگی طبیعی لوله‌ها نشت کرده و خانه‌ شما رطوبت زده یا اینکه خرابی به بار آمده به خاطر سهل‌انگاری همسایه‌تان (مثلا باز ماندن شیر آب) است. هر چند که لوله‌های آب و فاضلاب جزء مشترکات ساختمان محسوب می‌شود، اما اگر نشتی لوله عمدی باشد هزینه خسارت نشت لوله آب و مرمت و بازسازی خانه شما یا سایر خانه‌های آسیب‌ دیده بر عهده‌ واحد خطاکار است.

اگر نشتی لوله غیرعمدی باشد، مدیر ساختمان باید این هزینه را از صندوق ساختمان و حق شارژهایی که ماهانه از ساکنین دریافت می کند بپردازد. به این نکته دقت شود اگر تشخیص داده شد که نشت لوله غیرعمدی است همه‌ ساکنین باید در پرداخت خسارت مشارکت کنند و واحدی که آسیب دیده از این موضوع مستثنی نیست. به طور مثال اگر میزان خسارت ده میلیون تومان برآورد شده و ساختمان ۵ واحد دارد هر واحد (از جمله واحد آسیب دیده) باید 2 میلیون تومان پرداخت کنند.

مطلب مرتبط: نحوه مطالبه طلب در دادگاه حقوقی به چه صورت است؟

در صورت خرابی لوله های آپارتمان ها چه کاری می توان انجام داد؟

معمولاً تصورات عامه مردم این است که در صورت بروز خرابی در لوله های آپارتمان اعم از لوله آب و فاضلاب، گاز و ... جبران خسارت وارده و انجام تعمیرات و هزینه های لازم، بدلیل اینکه لوله ها در جدار دیوار یا کف آپارتمان قرار دارد، بر عهده مالک آن واحد می باشد و مسئولیتی متوجه سایر همسایگان نمی باشد. اما این تصور بسیار اشتباه می باشد چرا که مطابق با قانون تملک آپارتمان ها، لوله های آب و فاضلاب جزء قسمت های مشترک ساختمان محسوب می شود و هزینه تعمیرات آنها در صورت بروز خرابی، بر عهده ساختمان می باشد و مدیر ساختمان موظف است که هزینه های آن را از صندوق ساختمان پرداخت نماید.

بیشتر بخوانید: نحوه تنظیم لایحه دفاعیه در دادگاه

اگر مدیر و سایر همسایه ها همکاری نکردند چه کنیم؟

در مواردی دیده شده مدیر ساختمان یا دیگر همسایگان زیر بار پرداخت خسارت نشت لوله آب نرفته و از شما می خواهند که تمام خسارت را از همسایه‌ طبقه بالاییتان بگیرید. از طرفی همسایه‌تان نیز ادعا می کند که طبق قانون الزامی به پرداخت تمام خسارت ندارد. حال چاره چیست؟

از آنجا که این مورد در قانون تملک آپارتمان‌ها آورده شده است، بهتر است در ابتدا تامین دلیلی انجام و نظر کارشناس رسمی دادگستری را اخذ نمایید، سپس با ارائه دادخواست مطالبه خسارت به دادگاه صالح، هزینه های مورد نظر را از آنها مطالبه نمایید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

نبی بیگی
25 اسفند 1402
مطالب مفید بود، سپاسگزارم.
عدالت سرا
25 اسفند 1402

سلامت باشید دوست عزیز

تماس با وکیل