اهمیت دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن

12 بهمن 1399 0 310
اهمیت دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن

اهمیت کد رهگیری املاک

با توجه به تغییراتی که طی سالیان گذشته رخ داده است، نحوه انجام معامله در بنگاه های املاک بدین شکل صورت می گیرد که قولنامه های دست نویس بصورت پیش نویس در خرید، فروش یا اجاره ملک در ابتدا میان طرفین و شهود تنظیم میگردد و در ادامه جهت اطمینان خاطر کافی و جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، بنگاه های املاک، اقدام به تنظیم مبایعه نامه با دریافت کد رهگیری می نمایند تا معامله انجام گرفته از ضمانت اجرای کافی برخوردار گردد. در این مقاله به بررسی اهمیت اخذ کد رهگیری می پردازیم.

جهت انجام این امر، سامانه ای من باب ثبت معاملات املاک، راه اندازی گردیده است و بدین سبب کلیه مشاورین املاک موظف می گردند که کلیه قراردادهای خرید، فروش، رهن یا اجاره خود را در این سامانه ثبت و سپس اقدام به دریافت کد رهگیری نمایند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که لازم است در خرید ملک ورثه ای بدانید

دریافت کد رهگیری

با دریافت کد رهگیری در معاملات، اطمینان خاطر برای طرفین ایجاد میگردد که معامله انجام گردیده میان آنان از صحت کافی برخوردار است و آن قرارداد معتبر می باشد. بدلیل آنکه این سامانه بصورت یکپارچه در سراسر کشور فعال می باشد، لذا از فروش همزمان ملک به چند نفر و یا دیگر جرائم، جلوگیری می گردد. مضاف بر اینکه اخذ کد رهگیری دارای مزیت های دیگری از جمله اطلاع از میزان بدهی به بانک ها و ... نیز می باشد.

بعد از دریافت کد رهگیری و انجام صحیح معامله، هر یک از طرفین ملزم به اجرای تعهدات قراردادی خود می باشند و در صورت عدم اجرای تعهد، طرف مقابل میتواند به مراجع ذیصلاح قضایی مراجعه نموده و طرح دعوا نماید.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی در خرید ملک

مراحل اخذ کد رهگیری

مراحل اخذ کد رهگیری به شرح ذیل می باشد:

کد رهگیری که یک کد ١٣ رقمی است، توسط مشاورین املاک با مراجعه به سامانه اخذ میگردد. بدین ترتیب که در ابتدا مشخصات کامل طرفین قرارداد، آدرس، کد پستی، مشخصات کامل ملک موضوع قرارداد، مبلغ قرارداد (فروش، رهن یا اجاره) و ... با دقت در سامانه ثبت می گردد.

بعد از تایید قرارداد و دریافت کد رهگیری در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، پیامکی برای طرفین ارسال گردیده و پس از آن میتوان قرارداد را دریافت نمود. این قرارداد در سه نسخه متحد الشکل تنظیم می گردد که یک نسخه نزد مشاور املاک باقی میماند و دو نسخه دیگر به طرفین قرارداد تحویل داده میشود. لازم به ذکر است که در قسمت بالای هر نسخه از قرارداد، کد QR چاپ گردیده و جهت اصالت آن برچسب هولوگرام دار چسبانده می شود.

ذکر این نکته الزامی می باشد که جهت دریافت کد رهگیری، طرفین قرارداد ملزم به پرداخت هزینه جداگانه ای نیستند و در واقع این وظیفه مشاورین املاک است که با مراجعه به سامانه، کد رهگیری را دریافت نمایند اما بعضا دیده میشود که بعضی از مشاورین املاک جهت فرار مالیاتی، سعی در منصرف نمودن افراد در تنظیم قرارداد با کد رهگیری می نمایند که توصیه میگردد از تنظیم چنین قراردادی اجتناب نموده و حتما از مشاور املاک بخواهید تا مبایعه نامه با کد رهگیری را تنظیم نماید.

هزینه دریافت کد رهگیری بسیار ناچیز است که میزان آن هم در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور درج شده است اما متاسفانه در بعضی از موارد دیده میشود که برخی از مشاورین املاک هزینه های گزافی جدا از کمیسیون خود از طرفین جهت دریافت کد رهگیری توصیه می نمایند که این اقدام، تخلف بوده و میتوان در صورت مشاهده با اتحادیه مشاورین املاک تماس حاصل نموده و اقدام به طرح شکایت نمایید.

جهت دریافت کد رهگیری، می بایست کدپستی ملک، بصورت صحیح و دقیق اعلام گردد، بنابراین حتما قبل از تنظیم و دریافت کد رهگیری، کدپستی صحیح ملک را اخذ نمایید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل