قرارداد، تنظیم قرارداد، وکیل متخصص قرارداد

02 خرداد 1398 0 283
قرارداد، تنظیم قرارداد، وکیل متخصص قرارداد

وکیل متخصص قرارداد

بسیاری از اختلافات کلان که در روابط بین اشخاص ایجاد می گردد، ناشی از نگارش مبهم یک قرارداد یا عدم رعایت تضمین های مناسب برای عدم انجام تعهدات طرفین است و شاید یک اشتباه کوچک در انعقاد قرارداد، می تواند موجبات بطلان آن یا تغییر ماهیتش را فراهم کند. به همین علت انسان های مدیر و مدبر قبل از انعقاد هر قرارداد به حقوقدان متخصص مراجعه نموده و به این ترتیب از هزینه های گزاف انعقاد یک قرارداد نامطلوب پیشگیری به عمل می آورند. عدالتسرا شما را با استفاده از حقوقدانان متخصص در این زمینه همراهی می نمايد.  

تعريف قرارداد

قرارداد عملی است كه مطابق با آن دو يا چند نفر در مقابل دو يا چند نفر ديگر تعهد به انجام عملی می نمايند كه مورد قبول آنها باشد. عنصر اصلی قرارداد توافق دو يا چند نفر می باشد بطور مثال وقتی يک نفر بعنوان فروشنده ماشين خود را در ازای گرفتن پول به فرد ديگری بنام خريدار می فروشد به اين عمل توافق طرفين می گويند. در انعقاد (بستن) قرارداد يكی از نكاتی كه بسيار اهميت دارد تحقق قصد و رضايت و اهليت طرفين قرارداد می باشد كه بايد احراز گردد. قصد و رضای طرفين به هر وسيله ای كه اعلام گردد برای صحت قرارداد كفايت می كند و نياز به تشريفات خاصی ندارد.  

در معامله اهليت به چه معناست؟

اهليت به معنای شايستگی و توانايی داشتن حق و تكليف و استفاده از آن می باشد.
انواع اهليت
اهليت بر دو نوع می باشد:
  1. اهليت تمتع
  2. اهليت استيفا
اهليت تمتع: اهليت تمتع يعني اينكه شخص بتواند داراي حق و تكليف باشد اين اهليت با تولد انسان آغاز می شود و با مرگ او نيز پايان می يابد. اهليت استيفا: اهليت استيفا به معنای توانايی و قدرتی است كه فرد می تواند حق و حقوق خود را اعمال نمايد يعنی از آن استفاده نمايد. يكی از مواردی كه براي دارا بودن اهليت استيفا لازم است اين است كه فرد بايد بالغ، عاقل و رشيد باشد تا اهليت استيفا را نيز دارا باشد. منظور از صغیر، اشخاص غیربالغ است، کسانی که کمتر از 18 سال تمام دارند، صغیراند.

مدت قرارداد

يكی از نكاتی كه در تنظيم قرارداد بايد مورد توجه قرار گيرد، مدت قرارداد می باشد. در قراردادهای اجاره املاک و يا انجام كار يا خدمات، مدت قرارداد حتماً بايد درج گردد در صورتی كه مدت در قرارداد اجاره مشخص نباشد قرارداد باطل تلقی می گردد. در درج مدت قرارداد بايد كاملاً دقت نمود. برای اطمينان در صحت درج آن، مدت مذكور هم بصورت عدد و هم بصورت حروف نوشته می شود.  

مبلغ قرارداد

مبلغ يا ثمن قرارداد در واقع پولی است كه بابت موضوع قرارداد ميان طرفين رد و بدل می گردد. نوشتن مبلغ قرارداد بايد هم بصورت عدد و هم حروف باشد و بايد دقت نمود كه كاملاً با هم يكسان باشند. هم چنين نحوه پرداخت نيز بايد بصورت كامل و دقيق در قرارداد نوشته شود بطور مثال شماره چک، مبلغ آن و تاريخ آن بايد به وضوح درج گردد.  

محل تنظيم قرارداد كجاست؟

معمولاً بين طرفين توافق می گردد كه محل تنظیم قرارداد كجا تعيين گردد. اگر بين طرفين قرارداد اختلافی در مورد قرارداد مذكور حاصل گردد، دادگاه صالح، دادگاهی است كه قرارداد در آنجا تنظيم گرديده است. محل اجرای تعهد نيز بايد مطابق با قرارداد كاملاً مشخص گردد علی الخصوص در قراردادهايی كه در مورد تحويل كالا می باشد اين محل بايد مشخص باشد.  

موضوع قرارداد

موضوع قرارداد دارای شرايطی است: موضوع قرارداد بايد كاملاً معلوم و معين باشد و در زمان تنظيم قرارداد نيز موجود و مشخص باشد مانند خريد خانه كه بايد در زمان انتقال به رويت كامل خريدار برسد. موضوع قرارداد بايد ارزش اقتصادی داشته باشد يعنی قابل داد و ستد باشد. فروشنده بايد مالک مال باشد و در صورتی كه فروشنده مالِ غير را انتقال دهد و مالک راضی نباشد آن قرارداد باطل می گردد.  

نكات لازم در تنظيم قرارداد با اشخاص حقيقی

ماده ١٩٠ قانون مدنی مقرر ميدارد: براي صحت هر معامله شرايط ذيل اساسی است:
  1. قصد طرفين و رضای آنها
  2. اهليت طرفين
  3. موضوع معين كه مورد معامله باشد.
  4. مشروعيت جهت معامله
در زمان انعقاد قرارداد با اشخاص حقيقی بايد طرفين دارای شرايطی باشند كه در ماده ١٩٠ قانون مدنی عنوان گرديده است يعنی اينكه طرفين بايد بالغ، عاقل و رشيد باشند و رضايت خود را به صراحت تمام اعلام نمايند. اگر كسی به نمايندگی از فرد ديگر قرارداد را امضاء می نمايد بايد حتماً مدارک نمايندگی او اعم از وكالتنامه رويت گردد.

امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل