اهمیت و مراحل اخذ سند تک برگ

20 دی 1399 0 455
اهمیت و مراحل اخذ سند تک برگ

مشخصات سند تک برگ

از سال ١٣٩٠ قانونی وضع گردید که بر مبنای آن، کلیه اسنادی که در مورد اموال غیرمنقول صادر گردیده است، بصورت سند تک برگ بوده و دیگر بصورت سند منگوله دار صادر نمی گردد. این امر بدین سبب مقرر گردید که از بروز هرگونه جرم اعم از جعل و یا سوء استفاده جلوگیری گردد. در این مقاله به بررسی مشخصات و نحوه صدور سند تک برگی می پردازیم.

اسنادی که در قدیم بصورت منگوله دار صادر می گردیدند، به شکل دفترچه ای بوده و اصطلاحا بصورت منگوله دار بوده است و حاوی مشخصات ملک و مالک آن بود اما از نظر رعایت اصول ایمنی، در حد قابل قبولی نبود و احتمال هرگونه سوء استفاده نسبت به آن وجود داشت اما سند تک برگ دارای ویژگی های منحصر به فردی است که از هر لحاظ دارای ارجحیت می باشد. این ویژگی ها عبارتند از:

  1. درج مشخصات مالک و ملک بصورت مکانیزه و کاملا الکترونیک
  2. داشتن هولوگرام مخصوص که از وقوع هرگونه جعلی جلوگیری می نماید.
  3. درج کلیه اطلاعات مربوط به مالک و ملک با داشتن قابلیت به روز رسانی هرگونه نقل و انتقال
  4. امکان صدور سند تک برگی در مورد املاک مشاعی برای هر یک از مالکین ملک مشاع

نکته مهم این است که سند تک برگ در مورد کلیه معاملات اعم از خرید یا هرگونه نقل و انتقال، از سال ١٣٩٠ به بعد، صادر می گردد و هم چنین کلیه اسناد منگوله دار قدیمی نیز بصورت تک برگی تعویض می گردند.

بیشتر بخوانید: تفاوت سند اوقافی با سند ملکی

مراحل تعویض سند منگوله دار قدیمی به سند تک برگی

جهت تعویض سند منگوله دار قدیمی به سند تک برگی می بایست مراحل ذیل انجام گیرد:

١) مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور

متقاضی دریافت سند تک برگی می بایست در وهله اول به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه نموده و فرم های مخصوص را تکمیل نماید (اگر ملک دارای چندین مالک مشاعی است، می بایست کلیه آنها فرم ها را تکمیل نمایند) همچنین می بایست فرم مخصوص اداره پست نیز تکمیل گردد چرا که مسئولیت ارسال سند تک برگ به مالک، بر عهده اداره پست می باشد. هم چنین لازم است که کلیه تسویه حساب های شهرداری، استعلام سند، ارائه نامه از سازمان نوسازی مبنی بر کاربری ملک و ... نیز انجام گیرد.

٢) ارائه دادن سند منگوله دار

متقاضی دریافت سند تک برگی، می بایست سند منگوله دار را ارائه دهد و در صورتی که سند گم شده باشد و یا به هر نحوی به آن دسترسی نباشد، می بایست قبل از انجام هر اقدامی، سند المثنی دریافت گردد.

٣) پرداخت کلیه هزینه ها و ارائه کلیه مدارک مربوط به مالک و ملک

٤) ذکر آدرس دقیق ملک همراه با کروکی و کد پستی

٥) با توجه به اینکه امروزه درخواست صدور سند، بصورت الکترونیک انجام می گیرد، میتوان با کد رهگیری که در زمان تشکیل پرونده، اختصاص داده میشود، مراحل صدور سند را پیگیری نمود.

بیشتر بخوانید: روش صدور سند مالکیت به نام وراث

نحوه صدور سند مالکیت تک برگ برای مالک جدید ملک

نحوه صدور سند مالکیت تک برگ برای مالک جدید ملک، همان مراحلی می باشد که در فوق، با آن اشاره گردید، اما ذکر این نکته الزامی است که حتما می بایست این انتقال در دفتر اسناد رسمی ثبت شود و خریدار و فروشنده هر دو حضور داشته و امضاء نموده و استعلام نیز انجام گیرد مبنی بر اینکه ملک در رهن نباشد و ... .

در گذشته نقل و انتقال سند های منگوله دار در دفترچه قید می گردید اما نقل و انتقال سند تک برگ بصورت مکانیزه است و دفتر ثبت اسناد بصورت مکانیزه، خلاصه ای از نقل و انتقال را به اداره ثبت اسناد ارسال می نماید در این شرایط جهت صدور سند تک برگی حدوداً بیست روز کاری زمان احتیاج است.

سند صادر گردیده تنها به مالک ملک تحویل داده میشود مگر اینکه اسم شخص دیگری در فرم اداره پست بعنوان گیرنده نوشته شده باشد. هم چنین اگر آدرس مشخص نباشد و مامور اداره پست نتواند آدرس را پیدا نماید، سند به اداره پست عودت داده می شود.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل