آیا انجام دادن عمل جراحی زیبایی زن نیازمند اجازه شوهر می باشد؟

16 تیر 1399 0 571
آیا انجام دادن عمل جراحی زیبایی زن نیازمند اجازه شوهر می باشد؟

عمل زیبایی زن

بطور معمول در دهه های اخیر انجام اعمال جراحی زیبایی توسط افراد بخصوص خانم ها بسیار متداول گردیده است. حال این سوال مطرح میگردد که آیا زوجه میتواند بدون کسب اجازه از زوج اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی نماید یا خیر؟ در این مقاله به بررسی اذن شوهر در انجام عمل زیبایی زن می پردازیم.

بصورت کلی میتوان اینگونه بیان نمود که هر فردی می تواند تسلط کامل بر بدن خود داشته باشد اما باید این واقعیت را پذیرفت که با عقد ازدواج قاعدتا آزادی ها و انتخاب های افراد محدود می گردد. بعد از جاری شدن خطبه عقد میان زوجین، تکالیفی بر هر یک از زوجین بار می شود که جهت داشتن زندگی آرام و مسالمت آمیز، زن و شوهر مکلف به رعایت آن تکالیف و وظایف می باشند.

در مورد انجام اعمال جراحی زیبایی توسط خانم ها می بایست اینگونه بیان نمود که در صورتی که انجام آن اعمال برای حفظ سلامتی زن، ضروری نباشد، امکان دارد که شوهر با انجام آن مخالفت نماید. از طرف دیگر مطابق با قانون و شرع، زن مکلف به تمکین از شوهر می باشد و ماده ١١٠٢ قانون مدنی نیز هر یک از زوجین را به حسن معاشرت با یکدیگر مکلف نموده است.

قابل ذکر است که اگر خانمی عمل جراحی زیبایی را انجام دهد، هیچ قانون و مقرراتی وجود ندارد که اذن و رضایت شوهر را برای انجام آن شرط نموده باشد بنابراین مراکز درمانی نیازی به کسب اذن شوهر ندارند. نکته مهم این است که پرداخت هزینه های اعمال جراحی غیرضروری زن مانند کوچک کردن بینی، پیکر تراشی و ... جزء نفقه زن محسوب نمی شود و پرداخت آن بر عهده مرد نمی باشد. مرد تنها مکلف به پرداخت هزینه های درمانی ضروری می باشد.

مطلب مرتبط: حسن معاشرت زوجین به چه معناست؟

صورتجلسه نشست قضائی استان خوزستان/ شهر بندر ماهشهر مورخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۱

آیا زوجه می‌تواند هزینه عمل زیبایی را بابت نفقه از زوج مطالبه نماید؟

نظر هیئت عالی در صورتی‌که هزینه عمل جراحی و سایر هزینه‌های متعارف درمانی و بهداشتی جزء نیازهای عرفی زندگی مشترک بوده و جنبه درمانی داشته باشد، به عنوان نفقه واجبه قابل مطالبه خواهد بود، لیکن از لحاظ عرفی و پزشکی صرف عمل زیبایی جزء نیازهای ضروری و متعارف زن تلقی نمی‌شود؛ بنابراین مطابق ماده 1107 قانون مدنی زوجه نمی‌تواند هزینه عمل زیبایی را به عنوان نفقه واجبه از زوج مطالبه کند.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل