نحوه اخذ گواهی تجرد

05 خرداد 1402 0 360
نحوه اخذ گواهی تجرد

گواهی تجرد چیست؟

گواهی تجرد به گواهی گفته می شود که وضعیت تاهل فرد متقاضی را مشخص می نماید. به بیانی دیگر گواهی تجرد گواهی است که تصدیق می نماید صاحب شناسنامه سابقه ازدواج نداشته است و یا اینکه سابقاً ازدواج نموده است اما بنا به دلایلی اعم از طلاق، فوت همسر، فسخ نکاح، انقضاء یا بذل مدت در ازدواج موقت ازدواج وی منحل شده است. افرادی که در خارج از ایران زندگی می کنند ممکن است نیاز به گواهی تجرد داشته باشند چراکه اصولا در خارج از ایران وضعیت تاهل افراد از طریق گواهی تجرد مشخص می شود. معمولا در داخل کشور صدور چنین گواهی ضرورت ندارد. بعضا دیده می شود که بعضی از مشاغل از فرد متقاضی کار درخواست ارائه گواهی تجرد می نمایند و یا بعضی از خانواده های دختر از خواستگار درخواست ارائه این گواهی را می نمایند. نکته مهم دیگر آن است که گواهی تجرد فقط به صاحب شناسنامه داده خواهد شد.

مطلب مرتبط: مراحل ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

روش ثبت تقاضای صدور گواهی تجرد

جهت ثبت تقاضای صدور گواهی تجرد متقاضی می بایست به اداره ثبت محل اقامت خود مراجعه نماید. مضاف بر اینکه امکان ثبت تقاضا به روش اینترنتی نیز وجود دارد جهت انجام این امر متقاضی می بایست وارد سایت سازمان ثبت احوال کشور شده ‌و در قسمت معرفی خدمات بر روی گزینه صدور گواهی تجرد کلیک نمایید و فرم درخواست الکترونیک صدور گواهی تجرد را تکمیل نموده و پس از آن شماره پیگیری صادر می شود. با دریافت شماره پیگیری فرد متقاضی می تواند مراحل صدور گواهی تجرد را در سایت ثبت احوال مشاهده نماید. پس از صدور گواهی تجرد، پیامی تحت عنوان صدور آن در صفحه پیگیری ظاهر می شود و فرد متقاضی می بایست شخصاً با در دست داشتن مدارک شناسایی (اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری با پرداخت در محل و با ارائه کارت بانکی) به اداره کل اسناد امور هویتی ایرانیان خارج از کشور سازمان ثبت احوال واقع در تهران، خیابان امام خمینی، نبش خیابان شیخ هادی، پلاک 108، ساختمان شماره 6 سازمان ثبت احوال مراجعه و گواهی را تحویل بگیرد.

نکته دیگر آنکه اگر فرد متقاضی در خارج از ایران باشد جهت دریافت گواهی تجرد می تواند به یک شخص در داخل کشور وکالتی مبنی بر اخذ گواهی تجرد اعطا نماید تا آن فرد بتواند با ارائه اصل شناسنامه و وکالتنامه رسمی، گواهی تجرد را دریافت نماید یا اینکه با مراجعه به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور درخواست صدور گواهی تجرد بنماید. مساله مهم دیگری که در ارتباط با صدور و تحویل گواهی تجرد به متقاضی می بایست بیان گردد این است که تحویل این گواهی منوط به مطابقت اطلاعات مندرج در شناسنامه و سوابق سجلی موجود در سازمان ثبت احوال کشور می باشد.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل