الزام سازنده به اخذ بیمه های توافق شده در قرارداد

09 اردیبهشت 1399 0 387
الزام سازنده به اخذ بیمه های توافق شده در قرارداد

الزام سازنده به اخذ بیمه

در قراردادهای مشارکت در ساخت، معمولا ضمن قراردادی که به امضای مالک ملک و سازنده میرسد، سازنده متعهد به اخذ برخی از بیمه ها می شود. مهم ترین بیمه هایی که ممکن است سازنده متعهد به گرفتن آنها باشد عبارتست از:

1. بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی در قبال اشخاص ثالث

به طور مثال فرض کنید در هنگام گودبرداری، ساختمان کناری فرو بریزد و ساکنین آن ساختمان مصدوم شوند یا فوت نمایند و یا از طبقات فوقانی ساختمان در حال ساخت شما قطعه ای رها گردد و بر روی خودرو یا فرد رهگذری سقوط کند. در تمام موارد فوق بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی از شما حمایت و خسارت های مالی و جانی وارد شده را جبران خواهد کرد.

مطلب مرتبط: الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی

2. بیمه مسئولیت مدنی سازندگان ابنیه، مقابل کارگران ساختمانی

عبارت است از مسئولیت مدنی حرفه ای بیمه گذار در قبال پرداخت هزینه پزشکی و غرامت صدمه جسمی، نقص عضو و یا فوت کارکنان بیمه گذار ناشی از حادثه موضوع بیمه.

3. بیمه تضمین کیفیت ساختمان (بیمه عیوب پنهان ساختمان)

عبارت است از نقص در سازه ‌های اصلی ساختمان ناشی از طراحی نادرست، ساخت معیوب، به کارگیری مواد یا مصالح معیوب که در طی اعتبار بیمه نامه به بیمه‌گر اعلام می شود و در زمان صدور گواهی پایانکار و گواهی تأیید بازرس فنی آشکار نشده باشد را تحت پوشش قرار می دهد.

با توجه به موارد ذکر شده گرفتن بیمه های مسئولیت بسیار مهم و حیاتی است و حتما باید مسئولیت مالک ملک و سازنده، تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد. حال چنانچه سازنده از گرفتن بیمه های مورد تعهد در قرارداد خودداری ورزد، مالک می تواند، الزام وی را از دادگاه صالح بخواهد. دعوی الزام به اخذ بیمه های توافق شده در دادگاه محل اجرای قرارداد و یا محل وقوع قرارداد قابل طرح است.

بعد از برگزاری دادگاه و صدور رای قطعی به نفع مالک، سازنده از طریق دادگاه ملزم به اخذ بیمه های مورد توافق می شود. در صورت استنکاف محکوم علیه (سازنده)، مالک می تواند اقدام به اخذ بیمه های مذکور نماید و سپس هزینه های مربوطه را از سازنده مطالبه نماید.

نکات کلیدی مرتبط با دعوای الزام سازنده به اخذ بیمه های توافق شده در قرارداد

  • اخذ بخشی از بیمه های ساختمانی الزام قانونی دارد با این حال دعوای الزام سازنده به اخذ بیمه تنها به استناد توافق و تعهدی است که سازنده به مالک ضمن قرارداد منعقد شده بین طرفین قابل طرح است.
  • چنانچه مالک ملک بدون حکم دادگاه هزینه های بیمه را پرداخت نماید، بعدا نمی تواند این هزینه ها را از سازنده مطالبه نماید.
  • بهتر است سازنده و مالک هنگام عقد قرارداد مشارکت، از مشاوره یک کارشناس بیمه بهره ببرند تا شرایط و بندهایی را در قرارداد بگنجانند که حداکثر پوشش بیمه ای را برای آنها در پی داشته باشد.

مطلب مرتبط: الزام سازنده به اخذ پروانه تخریب و نوسازی

مستندات قانونی مرتبط

ماده ۲۱۹ قانون مدنی

عقودی که بر طبق قانون واقع شده باشد بین متعاملین و قائم مقام آنها لازم الاتباع است مگر اینکه به رضای طرفین اقاله یا به علت ‌قانونی فسخ شود.

ماده ۱۲ قانون مسئولیت مدنی

کارفرمایانی که مشمول قانون کار هستند مسئول جبران خساراتی می باشند که از طرف کارکنان اداری و یا کارگران آنان در حین انجام کار یا به ‌مناسبت آن وارد شده است. مگر اینکه محرز شود تمام احتیاط هایی که اوضاع و احوال قضیه ایجاب می نموده به عمل آورده یا این که اگر احتیاط های مزبور را به عمل می آوردند باز هم جلوگیری از ورود زیان مقدور نمی ‌بود کارفرما میتواند به وارد کننده خسارت در صورتی که مطابق قانون ‌مسئول شناخته شود مراجعه نماید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل