نمونه دادخواست تقاضای فسخ نکاح به لحاظ جنون ادواری زوج

01 خرداد 1399 0 184
نمونه دادخواست تقاضای فسخ نکاح به لحاظ جنون ادواری زوج

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه دادخواست تقاضای فسخ نکاح به لحاظ جنون ادواری زوج برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم دادخواست آشنا شوید.

نمونه دادخواست تقاضای فسخ نکاح به لحاظ جنون ادواری زوج

خواهان: مشخصات زوجه (زن)

خوانده: مشخصات زوج (مرد)

وکیل یا نماینده قانونی: مشخصات وکیل دادگستری

تعیین خواسته و بهای آن: تقاضای صدور حکم مبنی بر فسخ نکاح به لحاظ جنون ادواری خوانده (زوج)

دلایل و منضمات دادخواست:

  1. فتوکپی مصدق عقدنامه
  2. فتوکپی مصدق گواهی پزشکی

مطلب مرتبط: نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت

ریاست محترم دادگاه ... با سلام و عرض ادب احتراما باستحضار می رساند: به توجه به عقدنامه مورخ ... فی مابین اینجانب خواهان ... و خوانده آقای ... متاسفانه بعد از عروسی متوجه جنون ادواری خوانده شدم و نظر به فتوکپی مصدق گواهی پزشکی و عدم امکان ادامه زندگی مشترک با مشارالیه، لذا به استناد ماده 1121 قانون مدنی تقاضای رسیدگی و صدور حکم نسبت به فسخ واقعه نکاح با احتساب خسارات قانونی وارده را دارم.

مستندات قانونی مرتبط

صورتجلسه نشست قضائی استان چهارمحال و بختیاری/ شهر شهرکرد ۱۳۸۲/۰۱/۱۰ با توجه به این‌که جنون به شرط استقرار موجب فسخ نکاح می‌باشد، در صورتی‌که در جنون ادواری زوجه تقاضای فسخ نکاح را در زمان افاقه کند آیا تقاضای نامبرده مورد قبول است و می‌توان حکم به فسخ نکاح صادر کرد؟

نظر هیئت عالی "مطابق ماده 1121 قانون مدنی، جنون به شرط استقرار در هر یک از زوجین اعم از این‌که مستمر باشد یا ادواری موجب حق فسخ برای طرف مقابل است. با توجه به این‌که مبنای حق فسخ برای همسر مجنون، رفع ضرر از اوست، در مورد سؤال حتی در حالت افاقه زوج مبتلا به جنون ادواری، همسر او می‌تواند با شرط استقرار جنون ادواری از حق فسخ نکاح استفاده کند. در نتیجه اتفاق‌نظر تأیید می‌شود."

ماده ۱۱۲۱ قانون مدنی

"جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار اعم از این که مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل موجب حق فسخ است."

با وجود این دادخواست که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل