نحوه اخذ حق خروج از کشور از زوج

اخذ حق خروج از کشور
11 اردیبهشت 1403 0 941
حق خروج از کشور

نحوه اخذ حق خروج از کشور از زوج

مطابق با قوانین موجود، بانوان متاهل جهت خروج از کشور، نیازمند اخذ اجازه کتبی از همسر خود هستند. فی الواقع با دادن این حق به آقایان، در اعمال حقوق بانوان محدودیت هایی ایجاد شده است که می توان با استفاده از راهکارهای قانونی مانند اخذ وکالتنامه بلاعزل از همسر، نسبت به رفع این محدودیت اقدام نمود. در این مقاله به نحوه اخذ حق خروج از کشور زوجه از همسر خود می پردازیم.

مطلب مرتبط: نحوه اخذ اجازه خروج از کشور

اخذ حق خروج از کشور از زوج 

قانونگذار شرایطی را پیش بینی نموده است که بموجب آن، زوجه جهت خروج از کشور بنا به دلایلی اعم از مسافرت، ادامه تحصیل و ... نیازمند اخذ اجازه کتبی از همسر خود می باشند که این امر ممکن است در آینده موجب بروز مشکلاتی فی مابین آنان گردد. بنابراین بعضی از بانوان در ضمن عقد نکاح شرط می نمایند که زن، حق خروج از کشور را داشته باشد و یا اینکه پس از عقد نکاح، بصورت جداگانه، طی یک وکالتنامه ای بصورت بلاعزل، با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، اجازه خروج از کشور را از همسر خود اخذ نموده تا برای هر بار خروج از کشور، نیازمند اخذ اجازه مجدد نباشند. نکته قابل توجه آن است که صرف درج حق خروج از کشور در عقدنامه، مورد قبول اداره گذرنامه نمی باشد و حتما لازم است که طی یک وکالتنامه بلاعزل در یکی از دفاتر اسناد رسمی، این حق توسط زوج به زوجه اعطا شود. فی الواقع با داشتن این وکالتنانه، زوجه می تواند به اداره گذرنامه مراجعه نموده و قسمت مربوط به اجازه همسر را نیز تکمیل نماید. نکته دیگر آنکه حتماً می بایست وکالت اعطایی زوج به زوجه، بصورت بلاعزل باشد تا بعداً زوج نتواند به بهانه پشیمانی، از آن منصرف گردد. بند ٣ ماده ١٨ قانون گذرنامه در این ارتباط بیان نموده است:

«زنان شوهردار ولو کمتر از ۱۸ سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن حداکثر ظرف سه روز اعلام دارد کافی است. زنانی که با شوهر خود مقیم خارج هستند و زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند از شرط این بند مستثنی می باشند.»

‎ناگفته نماند که بعضاً مشاهده می گردد که برخی از دفاتر اسناد رسمی با استناد به اینکه مدت اعتبار هر گذرنامه 5 سال است، از تنظیم وکالتنامه بلاعزل مرد به همسر خود جهت خروج از کشور، بدون محدودیت زمانی خودداری نموده و می گویند اجازه شوهر بعد از پنج سال مجدد باید اخذ گردد اما اگر وکالتنامه بلاعزل دارای محدودیت زمانی نباشد، مرتباً قابل استفاده بوده و نیازمند اخذ مجدد اجازه نمی باشد. فلذا توصیه می گردد حتی در صورت اخذ حق خروج از کشور علاوه بر شرط ضمن عقد ازدواج، حتما طی یک وکالت نامه بلاعزل جداگانه نیز، این حق از مرد اخذ گردد.

‎مطلب مرتبط: شرط حق تعیین مسکن توسط زوجه به چه معناست؟

‎مدارک لازم جهت اخذ گذرنامه عبارتند از:

  1. اصل شناسنامه و کارت ملی و یا تأییدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان

  2. ارائه اصل آخرین پاسپورت (در صورت معتبر بودن)

  3. عکس بیومتریک (آقایان بدون کلاه و عینک و ... به طوری که پیشانی و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد و خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرایش و زیورآلات، با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت مشخص باشد. برای دختران بالای 6 سال با حجاب کامل).

  4. اجازه محضری برای افراد زیر 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی

  5. افراد بالای 15 سال ضمن حضور در دفتر باید شناسنامه عکس دار ارائه نمایند.

  6. افراد زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر می بایست گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکس دار ارائه نمایند.

نکته: برای افراد زیر 6 سال، کودک باید در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه عکس از کودک خود را ارائه نماید.

نکته مهم دیگر آنکه اگر زوجه به همراه همسر خود، مقیم خارج ازکشور باشد، پس از ورود به کشور، جهت خروج نیازی به اجازه همسر خود ندارد و بند ۳ ماده ۱۸ قانون گذرنامه، اجازه شوهر درباره زنان شوهردار را در این فرض، منتفی دانسته است.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل