نمونه رای بطلان دعوای خواهان در ارتباط با ابطال تعهد به پرداخت 1359 عدد سکه

08 مهر 1400 0 407
نمونه رای بطلان دعوای خواهان در ارتباط با ابطال تعهد به پرداخت 1359 عدد سکه

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه رای بطلان دعوای خواهان در ارتباط با ابطال تعهد به پرداخت 1359 عدد سکه تمام بهار آزادی برایتان قرار داده ایم تا با نحوه صدور رای در این زمینه آشنا شوید.

این نمونه رای که از شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی شهرستان چالوس صادر شده است درباره این موضوعات می باشد: ابطال سند، ابطال تعهد به پرداخت 1359 عدد سکه تمام بهار آزادی، ابطال تعهد، شرط غیر مقدور، ماده 10 قانون آیین دادرسی مدنی، رای بطلان دعوای خواهان

بیشتر بخوانید: نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت

چکیده رای بطلان دعوای خواهان

مطابق ماده 10 قانون مدنی قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نمودند، در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.

بیشتر بخوانید: سقوط حق حبس در مهریه موجل

رای دادگاه

در خصوص دادخواست آقای ... وکیل دادگستری به وکالت از آقای ... بطرفیت خانم ... با وکالت بعدی آقای ... وکیل دادگستری بخواسته ابطال سند و ابطال تعهد به پرداخت 1359 عدد سکه تمام بهار آزادی بابت مهریه بدین توضیح که مطابق سند نکاحیه شماره 637 مورخه 27/05/1382 طرفین با یکدیگر ازدواج نموده و صداق زوجه یک جلد کلام اله مجید ربانی به هدیه پنج هزار تومان و یک زوج آینه و شمعدان به ارزش پنجاه هزار تومان و تعداد هزار و سیصد و پنجاه و نه سکه طلای تمام بهار آزادی تعیین گردید و وکیل خواهان با این ادعا که تعهد به پرداخت 1359 عدد سکه تمام بهار آزادی در سال 82 با هیچ منطقی سازگار نمی باشد. انجام آن برای خواهان غیر مقدور بوده و توان تسلیم آن را ندارد صدور حکم به شرح خواسته را خواستار شد. وکیل خوانده در جلسه دادگاه اعلام نمود: در آن تاریخ اشخاص دیگری با مهریه ای بیشتر هم ازدواج می کردند و اصولا غیر مقدور بودن موضوع مال بر می گردد نه ناتوانی متعهد و با این توصیف بطلان دعوی مطروحه را خواستار شد. این دادگاه با توجه به مجموع اظهارات طرفین و اینکه خواهان با آزادی اراده چنین مهریه ای را پذیرفته و تعیین سال تولد زوجه بعنوان مهریه بعضاً مرسوم بوده است و با عنایت به اینکه مطابق ماده 10 قانون مدنی قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نمودند، در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است، دعوی خواهان را وارد ندانسته و مستنداً به ماده 10 قانون آیین دادرسی مدنی حکم به بطلان دعوی مطروحه صادر می نماید. رأی صادره حضوری و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر استان می باشد.

رئیس شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی شهرستان چالوس- علی ادبی فیروزجائی

توضیح: نمونه رای های منتشر شده در عدالت سرا اعم از نمونه رای بدوی، نمونه رای تجدیدنظر و نمونه رای دیوان عموما از نمونه رای های منتشر شده از سوی قوه قضائیه و مراکز و پژوهشگاه های وابسته به قوه قضائیه برگرفته شده است.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل