نکات مهم در تنظیم قرارداد کار موقت یا قرارداد کار با مدت معین

11 مرداد 1399 0 345
نکات مهم در تنظیم قرارداد کار موقت یا قرارداد کار با مدت معین

قرارداد کار موقت

یکی از مهم ترین مسائلی که در روابط میان کارگر و کارفرما تاثیر بسزایی دارد، تنظیم قرارداد کار موقت یا قرارداد کار با مدت معین می باشد. در این مقاله سعی میگردد در مورد این مطلب به تفصیل توضیح داده شود.

مطلب مرتبط: نحوه درخواست اجرای رای صادره از مراجع حل اختلاف اداره کار

قرارداد کار موقت یا قرارداد کار با مدت معین

قرارداد کار موقت یکی از انواع قراردادها می باشد که مطابق با آن در زمان امضای قرارداد میان طرفین، مدت شروع و پایان قرارداد بطور دقیق مشخص می گردد و در طی مدت قرارداد، کارفرما بغیر از موارد خاص، حق فسخ قرارداد را ندارد. بنابراین توصیه میگردد در زمان استخدام در هر شغلی حتی بصورت موقت مانند انجام لوله کشی یک ساختمان و ... حتما قرارداد کار موقتی میان طرفین منعقد گردد تا امکان ایجاد هرگونه سوء استفاده از بین برود.

بیشتر بخوانید: نحوه بازگشت به کار در صورت اخراج غیرقانونی کارگر

نکات مهم در تنظیم قرارداد کار موقت

نکته اول) نوشتن مشخصات دقیق نام طرفین در قرارداد

مشخصات دقیق کارفرما مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، آدرس و ... بطور دقیق ذکر می گردد. در مورد فردی نیز که در جایی استخدام می گردد می بایست موارد ذیل در قرارداد کار موقت نوشته شود:

  • نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کدملی، آدرس، تلفن
  • مجرد یا متاهل بودن
  • میزان تحصیلات
  • وضعیت نظام وظیفه
  • تاریخ تولد
  • نوع مدرک تحصیلی

نکته دوم) قید نمودن مدت در قرارداد

بدلیل اینکه هدف از نگارش این قرارداد، تعیین مدت می باشد فلذا قید مدت دقیق در قرارداد بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین لازم است که تاریخ دقیق شروع و پایان قرارداد، ذکر گردد و طرفین ملزم به رعایت آن می باشند.

نکته سوم) قید نمودن موضوع دقیق قرارداد

می بایست در قرارداد قید گردد که جهت انجام چه کاری بصورت دقیق، قرارداد تنظیم گردیده است. در نوشتن موضوع قرارداد توصیه میشود که بصورت کاملا واضح و روشن موضوع قید گردد و اگر جملات مبهم و غیر واضح در قرارداد بکار برده شد، از امضای آن خودداری نمایید.

نکته چهارم) قید نمودن ساعت دقیق کار

توصیه میگردد به جهت اینکه در آینده در روابط کاری مشکلی ایجاد نگردد، ساعت کار در قرارداد را مطابق قانون کار و بر مبنای اصول حقوقی تنظیم نمایید تا از بروز هرگونه سوء استفاده جلوگیری گردد.

بیشتر بخوانید: نکات حقوقی مرتبط با تنظیم قرارداد

نکته پنجم) قید نمودن نشانی دقیق محل کار

در تنظیم قرارداد کار موقت بهتر است که محل انجام کار در قرارداد نوشته شود البته لازم نیست که با تمام جزئیات نوشته شود حتی اگر بطور مثال شهر انجام کار هم نوشته شود کفایت میکند اما جهت اطمینان می توانید آدرس محل انجام کار را دقیق قید نمایید و هم چنین بهتر است که ذکر گردد در صورتی که کارفرما بخواهد محل انجام کار را تغییر دهد، باید در قرارداد راجع به این مساله نیز توافق گردد و رضایت فرد متقاضی کار اخذ گردد.

نکته ششم) تعیین دقیق دستمزد

در نوشتن قرارداد کار موقت اکیدا توصیه می گردد که از حداقل هایی که در قانون مشخص شده است مانند حقوق و مزایا، حق اولاد و ... مبلغ کمتری در نظر گرفته نشود و حتما حق بیمه نیز برای کارگر لحاظ گردد. وزارت کار و رفاه اجتماعی طی هر سال، حداقل حقوق و مزایا را تعیین می نماید و اطلاع رسانی می کند. بنابراین میتوان با مراجعه به صفحه رسمی وزارت کار و رفاه اجتماعی از این حداقل ها اطلاع کسب نمود.

اگر در قرارداد، توافق می گردد که دستمزد بصورت روزانه یا ساعتی پرداخت شود، بهتر است که بجای عبارت پرداخت حقوق ماهیانه، در قرارداد نوشته شود که دستمزد به مبلغ ... تومان بصورت روزانه یا ساعتی پرداخت می شود.

نکته هفتم) قید نمودن تعطیلات در تنظیم قرارداد کار موقت

در تنظیم قرارداد کار موقت، توصیه میشود که حتما در مورد تعطیلات قید گردد که بطور مثال روز جمعه، روز تعطیل هفتگی با مزد می باشد و یا اینکه تعطیلات رسمی برابر با تعطیلات رسمی جمهوری اسلامی ایران می باشد. بنابراین توصیه میگردد با توجه به الزامی بودن مقررات قانون کار، مرخصی های هفتگی و سالانه مطابق قانون کار قید گردد.

نکته هشتم) اعطای مرخصی

توصیه میشود که در زمان تنظیم قرارداد کار، در مورد اعطای مرخصی به کارگر، بطور دقیق این مساله مطابق با قانون کار نوشته شود.

نکته نهم) قید نمودن تعهدات کارفرما و کارپذیر

توصیه می گردد که در هنگام تنظیم قرارداد کار موقت، کلیه تعهدات کارفرما و کارپذیر بصورت دقیق با ذکر جزئیات قید گردد. از ابراز هرگونه تعهد شفاهی خودداری نموده و همه موارد را کتباً یادداشت نمایید.

نکته دهم) قید نمودن دقیق نسخه های قرارداد

می بایست در زمان تنظیم قرارداد، قید گردد که این قرارداد در چهار نسخه متحد المتن تنظیم می گردد و یک نسخه تحویل کارفرما، یک نسخه تحویل کارپذیر، یک نسخه توسط کارفرما به اداره کار تقدیم می شود و نسخه دیگر به تشکل کارگری (در صورت موجود بودن) تحویل داده می شود.

بیشتر بخوانید: نمونه نامه اعلام ترک کار کارگر

مستندات قانونی قرارداد کار

صورتجلسه نشست قضائی استان یزد/ شهر اردکان مورخ ۱۳۸۶/۰۴/۰۶

آیا رابطه حقوقی مدیرعامل شرکت که قرارداد کار با شرکت دارد، مشمول قانون کار است؟

نظر هیئت عالی

چنان چه مدیرعامل غیر از سهامداران شرکت و خارج از شرکای شرکت باشد، رابطه ی وی با شرکت، مشمول قانون کار است و مراجع تشخیص و هیات های حل اختلاف موضوع قانون کار، صالح رسیدگی به اختلاف نامبرده با شرکت خواهند بود.

نظر اتفاقی

بله. مدیرعاملی که با شرکت قرارداد کاری دارد، این قرارداد مشمول قانون کار است. در نتیجه، مرجع رسیدگی به اختلافات، هیات های حل اختلاف و تشخیص قانون کار است.

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

شماره نظریه: 1421/96/7 شماره پرونده: 1061-108-95 تاریخ نظریه: 1396/06/25

1- در قرارداد کار بین کارگر و کارفرما پس از انعقاد چند دوره قرارداد کار مستمر یکساله و ادامه رابطه کاری بین کارگر و کارفرما اگر کارفرما با واریز مبلغی به حساب کارگر و بدون اطلاع کارگر ادعای تسویه قراردادهای قبلی را نماید آیا این ادعا صحیح است یا خیر؟ 2- آیا قراردادهای قبلی صرف پرداخت مبلغی به حساب کارگر بدون اطلاع او تسویه شده محسوب می شود یا خیر؟ 3- اگر تسویه شده محسوب شود و بعداً مشخص شود که حقوق به طور کامل پرداخت نگردیده و کارگر در مقام مطالبه مانده حقوق خود شود از بابت تسویه قراردادهای قبلی آیا مبلغ مانده به نرخ روز محاسبه می شود یا به نرخ زمانیکه کارفرما مدعی است تسویه نموده؟

1 و 2- مطابق ماده 22 قانون کار مصوب 1369 کارفرما مکلف است در پایان قرارداد کار، کلیه مطالبات ناشی از قرارداد کار و مربوط به دوران اشتغال کارگر را به کارگر پرداخت نماید و نیز به موجب تبصره ماده 25 و نیز ماده 157 قانون مذکور، رسیدگی به اختلافات ناشی از قراردادهای کار مدت موقت، در صلاحیت هیات های تشخیص و حل اختلاف است.

بنابراین، بر فرض اینکه در پایان قرارداد کار، کارفرما مبلغی به عنوان مطالبات کارگر به حساب وی واریز نماید و در خصوص میزان مطالبات مذکور، اختلافی بین کارگر و کارفرما وجود داشته باشد، در این صورت رسیدگی به اختلاف مذکور در صلاحیت مراجع حل اختلاف کار بوده و صرف ادعای کارفرما دایر بر پرداخت مطالبات کارگر، دلیل بر تسویه حساب قطعی با وی نبوده و مرجع حل اختلاف رسیدگی کننده، حسب مورد با توجه به میزان مطالبات کارگر که بر اساس قانون، قرارداد و عرف تعیین می گردد و میزان پرداختی کارفرما، نسبت به حل اختلاف، اقدام خواهد کرد. 3- با توجه به مراتب فوق، پاسخ به این سؤال منتفی است.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل