a
منو
جستجو

۰۲۱-۲۶۷۶۰۶۵۷

تماس با عدالت سرا

9:00 - 17:00

ساعت کاری شنبه - چهارشنبه

عدالت سرا > دعاوی حقوقی  > نحوه انجام تامین دلیل به چه صورت است؟

نحوه انجام تامین دلیل به چه صورت است؟

تامین دلیل

تامین دلیل چیست؟

تامین دلیل یعنی ثبت و ضبط وقایعی که رخ داده توسط دادگاه. فرد ممکن است به منظور حفظ اسناد و مدارک و هر امری که میتواند بعداً بعنوان دلیل در دادگاه مورد استناد واقع شود درخواست تامین دلیل نماید. تشخیص درجه ارزش تامین دلیل در موارد استفاده با دادگاه است. بنابراین هیچ مرجع دیگری جز محاکم صالح قضایی اراده استفاده از مفاد صورتجلسه تامین دلیل را ندارد مگر اینکه اعتبار و ارزش تامین دلیل یاد شده قبلاً توسط دادگاه احراز و اعلام شده باشد.

مطابق با ماده ١٤ قانون آیین دادرسی مدنی:

درخواست تأمین دلیل و امارات از دادگاهی می شود که دلایل و امارات مورد درخواست در حوزه آن واقع است و اگر در حوزه مربوطه شورای حل اختلاف نبود، رسیدگی با دادگاه محل است.

نکته مهم: دادگاه صالح، شورای حل اختلافی است که دلایل و امارات در حوزه آن واقع است.

مطلب مرتبط: نحوه انجام تامین دلیل توسط مستاجر و تحویل کلید ملک به مالک

در مورد تامین دلیل آیا لزوماً خوانده باید مشخص باشد یا خیر؟

مطابق با ماده ١٥٤ قانون آیین دادرسی مدنی در موردی که تعیین خوانده ممکن نباشد خواهان میتواند بدون معرفی وی تقاضای تامین دلیل نماید. بنابراین مشخص می گردد که در مورد تامین دلیل اصل بر لزوم تعیین خوانده است و استثنائاً جواز عدم تعیین خوانده مشروط بر این است که معرفی خوانده ممکن نباشد و خواهان تامین دلیل باید این موضوع را ثابت کند.

چنانچه امکان تعیین خوانده بوده و یا بر دادگاه معلوم باشد، درخواست تأمین دلیل بدون معرفی خوانده پذیرفته نیست.

 

چگونگی طرح دادخواست تامین دلیل

مطابق ماده ۱۵ قانون آئین دادرسی مدنی درخواست تأمین دلیل ممکن است در هنگام دادرسی و یا قبل از اقامه ی دعوا باشد. و مطابق ماده ی ۱۵۱ این قانون درخواست تامین دلیل چه کتبی یا شفاهی باید حاوی نکات زیر باشد:

 1. مشخصات درخواست کننده و طرف او
 2. موضوع دعوایی که برای اثبات آن درخواست تامین دلیل می شود.
 3. اوضاع و احوالی که موجب تأمین دلیل شده است.

در حال حاضر تقاضای تامین دلیل از سوی ذی‌نفع بر روی فرم مخصوص دادخواست به تعداد خواندگان به اضافه یک نسخه، همراه با فتوکپی برابر اصل اوراق و اسناد، تقدیم شورای حل اختلاف محلی که موضوع بررسی در محدوده آن قرار دارد، می‌شود.

این درخواست شامل مشخصات طرفین (‌البته اگر تعیین طرف مقابل میسر نباشد، نیز درخواست تأمین دلیل پذیرفته است)، عنوان دعوایی که برای اثبات آن تقاضای تامین دلیل شده و نیز ذکر موارد و اوضاع و احوالی که باعث درخواست بررسی تأمین دلیل شده است و در ادامه ‌شورا با احراز فوریت موضوع تامین دلیل، موضوع را به یکی از کارشناسان رسمی دادگستری در رشته مربوط ارجاع و پس از حضور مدیر دفتر شعبه مربوطه و کارشناس در محل و جلب نظر کارشناس، شورا صورتجلسه تامین دلیل را با ذکر نظر کارشناس تنظیم می ‌کند.

تامین دلیل

تامین دلیل – عدالت سرا

اظهارنامه چیست؟

اظهارنامه یعنی اعلام رسمی مطلبی به دیگری به قصد امکان اثبات اعلام آن مطلب به وی در آینده. از کاربردهای دیگر اظهارنامه تسلیم وجه یا مال یا سند یا هر چیز دیگری است که طرف مقابل از دریافت آن خودداری می نماید.

 

نکات مهم در تنظیم اظهارنامه

 • مشتمل بر توهین و افترا و نظایر اینها نباشد.
 • در تنظیم اظهارنامه دقت لازم بکار برده شود تا مشتمل بر اخبار به حقی به نفع طرف مقابل نباشد.
 • در حد آنچه که ذی حق هستیم مطالبه حق کنیم و نه بیشتر از آن.
 • مطلب را بصورت مفید و مختصر اعلام نماییم.
 • مهلتی را که به طرف مقابل برای انجام دادن کار و یا تحویل چیزی می دهیم باید مهلت متناسب و معقولی باشد.

بیشتر بخوانید: چگونگی مطالبه ارث در دادگاه

مواردی که عملاً یا قانوناً ارسال اظهارنامه برای طرف مقابل الزامی است:
 1. به موجب ماده یک قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر، اگر مالک ملکی از وقوع معامله مال غیر مطلع شود و تا یک ماه بعد از اطلاع از این امر، اظهاریه هایی را برای اطلاع به انتقال گیرنده مال غیر نفرستد، معاون جرم محسوب می شود.
 2. بر اساس ماده 171 قانون آیین دادرسی مدنی، هرگاه سرایدار، خادم، کارگر و بطور کلی هر امین دیگری چنانچه پس از ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه مالک مبنی بر مطالبه مال امانی از آن رفع تصرف نکند، متصرف عدوانی شناخته می شود فلذا طرف مقابل از امتیازات مربوط به دعوای تصرف عدوانی از جمله رسیدگی خارج از مهلت بهره مند می شود.
 3. بر اساس قانون تملک آپارتمان ها مصوب 1359، در صورتی که مالک یا استفاده کننده، سهم خود از هزینه های مشترک آپارتمان را نپردازد، این هزینه ها بوسیله اظهارنامه مطالبه می شوند.
 4. مطابق ماده 13 قانون بیمه مصوب 1316، در صورتی که بیمه گر، بیمه را فسخ نماید، باید مراتب را به موجب اظهارنامه یا نامه سفارشی به بیمه گذار اطلاع بدهد و اثر فسخ ده روز پس از ابلاغ مراتب به بیمه گذار شروع می شود.
 5. به موجب ماده 459 و 460 قانون آیین دادرسی مدنی، در مواردی که طرفین معامله متعهد به معرفی داور شده باشند، و طرفین نتوانند یا نخواهند در انتخاب داور توافق کنند، هر یک از طرفین می توانند با معرفی داور مورد نظر خود به وسیله ارسال اظهارنامه از طرف مقابل درخواست نماید که ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه، نظر خود را در مورد داور اعلام کند.
 6. به موجب ماده 13 قانون روابط موجر و مستاجر، هرگاه مستاجر به علت انقضای مدت اجاره، مورد اجاره را تخلیه کند اما موجر از تحویل گرفتن آن خودداری کند، مستاجر باید به وسیله اظهارنامه از وی تقاضا کند که مال مورد اجاره را تحویل بگیرد.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

4 نظرات

 • محمد اصلانی
  پاسخ 2 آذر 1400 در 2:40 ق.ظ

  بسیار مفید

 • ایدا
  پاسخ 2 اسفند 1400 در 8:53 ب.ظ

  بسیارعالی وخوب توضیح داده اید درمورد مسایل مختلف .سپاس ازشما.

پیام بگذارید