نمونه دادخواست الزام به فک پلاک خودرو

22 دی 1398 0 4535
نمونه دادخواست الزام به فک پلاک خودرو

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه دادخواست الزام به فک پلاک خودرو برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم دادخواست آشنا شوید.

مطلب مرتبط: هر آنچه باید در مورد فک پلاک خودرو بدانیم

دادخواست الزام به فک پلاک خودرو

خواهان: خانم/ آقای .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

خوانده: خانم/ آقای .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

وکیل: خانم/ آقای .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

خواسته: تقاضای الزام به فک پلاک خودرو ... به شماره انتظامی ...

دلایل: سند و فاکتور فروش خودرو/ سند مالکیت وسیله نقلیه/ کارت گارانتی خودرو/ مفاصا حساب عوارض خودرو/ وکالتنامه شماره .../ قرارداد فروش/ اسناد واریز وجوه/ وکالتنامه وکیل/ کارت ملی خواهان

بیشتر بخوانید: هزینه دادرسی و اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

ریاست محترم دادگاه

با سلام و عرض ادب

احتراماً به استحضار می رساند موکل اینجانب خانم/ آقای ... مالک اتومبیل به شماره انتظامی ... بوده که طی قرارداد پیوست، آن را به خوانده منتقل نموده است و هم اکنون ایشان از فک پلاک متعلق به موکل اینجانب امتناع نموده است لذا رسیدگی و صدور حکم مبنی بر توقیف فیزیکی و فک پلاک مورد استدعا است.

مطلب مرتبط: شیوه شماره گذاری و تعویض پلاک خودرو

مستندات قضایی مرتبط با نمونه دادخواست الزام به فک پلاک خودرو

صورتجلسه نشست قضائی استان گیلان/ شهر آستارا مورخ ۱۳۹۵/۰۳/۰۶

شخص "الف" به طرفیت شخص "ب" دعوی الزام خوانده به فک پلاک خودرو به انضمام صدور دستور موقت مبنی بر توقیف فیزیکی اتومبیل را طرح نموده و اظهار داشته اتومبیل مذکور را به خوانده فروخته و خوانده فک پلاک معمول نداشته و تخلفات به نام وی صادر می شود، آیا دعوای مطروحه دستور موقت درخواستی قابل استماع است؟

نظر هیئت عالی

از آنجایی که خواسته دعوای اصلی نمی تواند موضوع درخواست دستور موقت، قرار گیرد بنابراین در فرضی که اصل خواسته "فک پلاک خودرو" باشد موضوع دستور موقت نمی تواند همین امر باشد، ولی درخواست صدور دستور موقت مبنی بر منع از به حرکت در آوردن خودرو با پلاک متعلق به خواهان یا توقیف آن فاقد منع قانونی است. نظریه مشورتی شماره 3086/95/7 مورخ 1395/11/27 اداره کل حقوقی قوه قضاییه بر صحت این استنتاج دلالت دارد.

صورتجلسه نشست قضائی استان اصفهان/ شهر نجف آباد مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۶

نظر به اینکه دعاوی غیرمالی به جز موارد مطرح در ماده 9 قانون شوراهای حل اختلاف در صلاحیت شورای حل اختلاف نیست آیا دعوای الزام به فک پلاک خودرو یک دعوای مالی است و در صلاحیت شورا یا یک دعوای غیرمالی و در صلاحیت دادگاه؟

نظر هیئت عالی

با توجه به این که دعوای فک پلاک که عمدتاً برای جلوگیری از سوء استفاده خوانده اقامه می شود، یک دعوای غیر مالی است؛ لذا رسیدگی به آن در صلاحیت شورای حل اختلاف نمی باشد.

با وجود این دادخواست که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل