نمونه رای ضرر و زیان ناشی از جرم
نمونه رای حقوقی

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه رای ضرر و زیان ناشی از جرم برایتان قرار داده ایم تا با نحوه صدور رای در این زمینه آشنا شوید.

این نمونه رای که از شعبه ۶۳ دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر شده است درباره این موضوعات می باشد: ضرر و زیان، ضرر و زیان ناشی از جرم، مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم، خسارت ناشی از جرم، رای ضرر و زیان ناشی از جرم

بیشتر بخوانید: دادخواست مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم

چکیده رای ضرر و زیان ناشی از جرم

مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم مستلزم تقدیم دادخواست به دادگاه بدوی است.

مطلب مرتبط: نحوه اجرای مجازات شلاق مطابق با قانون مجازات اسلامی

رای دادگاه

در خصوص اتهام آقایان ۱. م.س. دایر بر مشارکت در سرقت ۲۵۰ عدد شلوار و موتور برق ۲. م.ص. دایر بر مشارکت در سرقت ۲۵۰ عدد شلوار و موتور برق؛ دادگاه با عنایت به محتویات پرونده، گزارش مرجع انتظامی، شکایت شاکی خصوصی، مفاد کیفرخواست صادره و سایر قرائن و امارات موجود در پرونده وقوع بزه متهمان را محرز دانسته و مستنداً به مواد ۶۶۱ و ۶۶۷ قانون مجازات اسلامی ۱۳۷۵ با رعایت ماده ۱۲۵ قانون مجازات اسلامی متهمان موصوف را به تحمل حبس به مدت سه ماه و یک روز و ۵۰ ضربه شلاق با احتساب ایام بازداشت قبلی و رد عین و در صورت فقدان عین به رد مثل یا قیمت مال محکوم می‌نماید. رای صادره حضوری بوده و ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

دادرس شعبه ۱۱۲۴ دادگاه عمومی جزایی تهران

بیشتر بخوانید: مجازات رشوه چیست؟

رای دادگاه تجدیدنظر

به موجب دادنامه شماره ۵۰۰۰۲۱ مورخ ۰۶-۰۲-۱۳۹۳ دادگاه عمومی جزایی شعبه محترم ۱۱۲۴ تهران آقایان م.س. و م.ص. به دلیل شرکت در سرقت اموال آقای ب.الف. به استناد مواد ۶۶۱ و ۶۶۷ قانون مجازات اسلامی هر یک به تحمل سه ماه و یک روز حبس و ۵۰ ضربه شلاق و رد مال محکوم شده‌اند. شاکی محترم بدوی آقای ب.الف. اعتراض کرده‌اند. این دادگاه با مطالعه تمام اوراق پرونده اعتراض معترض را وارد نمی‌بیند، زیرا معترض خواستار صدور حکم در مورد ضرر و زیان و خسارات است و بدون اقامه دادخواست، رسیدگی به این امر برای دادگاه محترم بدوی ممکن نبوده است، علی‌هذا مستفاد از ماده ۲۵۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری رای بر رد اعتراض آقای الف. صادر می‌گردد. اما نکته مهم بیان این مطلب است که در جریان مطالعه پرونده برای رسیدگی به اعتراض شاکی محترم بدوی، برای این دادگاه آشکار شده است که محکوم ‌علیهما آقایان م.س. و م.ص. بدون فراهم بودن ادله اثبات قانونی به تحمل مجازات محکوم شده‌اند؛ بدین توضیح که نامبردگان در جریان تحقیقات مفصل معموله به ارتکاب سرقت اقرار نکرده‌اند و هیچ فردی هم علیه آن‌ها شهادت نداده است و نگفته است که آن‌ها را در حین سرقت و یا بلافاصله پس از سرقت دیده است و مال مسروقه نیز از محکوم ‌علیهما به دست نیامده است، بنابراین در چنین وضعیتی که حتی مأمورین محترم انتظامی نیز مدعی سارق بودن متهمان نگردیده‌اند امکان صدور حکم محکومیت نامبردگان وجود نداشته است همان طور که می‌دانیم به صرف اظهارات شاکی محترم که ادعا محسوب است نمی‌توان حکم محکومیت صادر نمود و صدور حکم محکومیت نیازمند یقین قضایی و برهان قاطع دال بر بزهکاری است که در این پرونده مشهود نیست، علی‌هذا با وصف اینکه محکوم علیهما اعتراض نکرده‌اند اما چون قانون‌گذار امر کرده است که در صورت مواجهه با بی‌گناهی نسبت به اعلام آن اقدام شود به استناد قسمت اخیر تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب با نقض دادنامه معترض ‌عنه رای برائت آقایان م.س. و م.ص. صادر می‌گردد. این رأی قطعی است.

رئیس شعبه ۶۳ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

توضیح: نمونه رای های منتشر شده در عدالت سرا اعم از نمونه رای بدوی، نمونه رای تجدیدنظر و نمونه رای دیوان عموما از نمونه رای های منتشر شده از سوی قوه قضائیه و مراکز و پژوهشگاه های وابسته به قوه قضائیه برگرفته شده است.

مقالات زیر را مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top