نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت

17 بهمن 1398 0 110
نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت

مهریه در عقد موقت

مهریه مال معینی است که دارای ارزش مالی بوده و در ضمن عقد نکاح از سوی مرد به زن داده می شود. وجود مهریه در عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت، از حقوق مسلم و متعلق به زن می باشد و بعد از خواندن صیغه عقد بدون هیچگونه شروطی از سوی زن قابل مطالبه می باشد و مرد موظف به پرداخت آن است. یکی از نکات بسیار مهم در عقد موقت لزوم تعیین مهریه می باشد چراکه در صورت عدم تعیین مهریه در عقد موقت، موجب بطلان عقد می گردد. در این مقاله به نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت می پردازیم.

مطلب مرتبط: چگونه می توان به شکل قانونی از شوهر نفقه گرفت؟

مطالبه مهریه در عقد موقت

عقدنامه های ازدواج های موقت، سند عادی محسوب شده لذا جهت دادخواست مهریه باید به دادگاه حقوقی مراجعه نمود و نمی توان برای اجرای مهریه از طریق اداره ثبت اقدام نمود چراکه قابلیت صدور اجرائیه را ندارد، حتی اگر صیغه نامه ۹۹ ساله باشد. در دادخواست تقدیمی علاوه بر مطالبه مهریه باید اثبات زوجیت نیز در ستون خواسته درج گردد. زنی که عقد موقت او به ثبت نرسیده است، جهت مطالبه مهریه خود میتواند با استفاده از استشهاديه ای که حاوی شهادت دو شاهد مرد عادل و یا یک مرد به همراه دو زن باشد، ادعای خود را ثابت نماید. نکته مهم این است که اقرار هر یک از طرفین در مورد مهریه و میزان آن نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

مطلب مرتبط: اجرت المثل زوجه در عقد موقت

اتمام مدت در ازدواج موقت

سوال اساسی این است که در صورت اتمام مدت ازدواج موقت، آیا حق مطالبه مهریه توسط زن از بین میرود؟

با تکیه بر قوانین مدون و رویه قضایی می توان اینگونه بیان نمود که با اتمام مدت به هیچ عنوان حق مطالبه مهریه از بین نمی رود و در واقع مهریه شامل مرور زمان نمی شود و هر زمان که زن بخواهد قابل وصول خواهد بود.

مطلب مرتبط: نمونه عقدنامه موقت

عدم وجود محدودیت در تعیین مهریه در ازدواج موقت

در ازدواج موقت نیز همانند ازدواج دائم هیچگونه محدودیتی در تعیین میزان مهریه وجود ندارد و میتوان بیش از ١١٠ عدد سکه نیز تعیین نمود و تمامی قواعد مطالبه مهریه در عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت یکی می باشد. در این ارتباط ماده 1080 قانون مدنی بیان می دارد: "تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است."

جهت مطالبه مهریه چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت، در صورتی که مبلغ آن تا سقف بیست میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی خواهد بود اما در صورتی که مبلغ آن بیش از بیست میلیون تومان باشد، دادگاه خانواده یا دادگاه حقوقی مرجع صالح می باشد.

بیشتر بخوانید: ملاقات با فرزند مشترک بعد از وقوع طلاق

آیا امکان مطالبه مهرالمثل در ازدواج موقت وجود دارد؟

اگر در هنگام عقد چیزی بعنوان مهریه تعیین نشده باشد و یا اینکه مهریه مجهول باشد، اگر قبل از تعیین مهریه بین زن و مرد نزدیکی انجام شود، زن مستحق مهرالمثل خواهد بود. مقدار مهرالمثل با توجه به جایگاه اجتماعی و شرافت خانوادگی زن با لحاظ همه صفات او مثل شغل، تحصیلات و … تعیین می گردد. یکی از شروط اساسی که موجب صحت ازدواج موقت می باشد، تعیین مهریه است یعنی هر چیزی که قابل تملک باشد و مالیت داشته باشد (مطابق با ماده 1078 قانون مدنی). اگر در موقع عقد موقت مهریه تعیین شده باشد، قابل مطالبه خواهد بود اما مهرالمثل ویژه ازدواج دائم است و شامل ازدواج موقت نمی شود چراکه تعیین مهریه در عقد موقت یکی از شروط صحت آن است.

بیشتر بخوانید: نمونه قرارداد در خصوص بذل مدت در عقد موقت

الزام به ثبت ازدواج موقت

متاسفانه در جامعه امروز، عدم ثبت ازدواج موقت بسیار شایع است. همین موضوع باعث بروز مشکلات عدیده ای برای زنانی می شود که مبادرت به عقد موقت می نمایند. در قوانین ما الزام خاصی برای ثبت ازدواج موقت در بدو عقد نکاح غیر دائم دیده نمی شود. بدین صورت که مرد می تواند یک یا چند زن را صیغه کند اما نیازی به ثبت آن ها در دفتر ثبت ازدواج ندارد. البته قانونگذار شرایطی را پیش بینی نموده است که در صورت فراهم بودن آن شرایط، زوج مکلف به ثبت ازدواج موقت می باشد. در این ارتباط ماده ٢١ قانون حمایت خانواده 1391 بیان داشته است:

نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران در جهت محوریت و استواری روابط خانوادگی، نکاح دائم را که مبنای تشکیل خانواده است مورد حمایت قرار می‌دهد. نکاح موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در موارد زیر الزامی است:

  1. باردار شدن زوجه
  2. توافق طرفین
  3. شرط ضمن عقد

تبصره- ثبت وقایع موضوع این ماده و ماده (۲۰) این قانون در دفاتر اسناد رسمی ازدواج یا ازدواج و طلاق مطابق آیین نامه ای است که ظرف یک ‌سال با پیشنهاد وزیر دادگستری به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسد و تا تصویب آیین نامه مذکور، نظامنامه های موضوع ماده (۱) اصلاحی قانون راجع به ازدواج مصوب ۱۳۱۶/۰۲/۲۹ کماکان به قوت خود باقی است.

نتیجه اینکه زن در ازدواج موقت در هر صورتی میتواند مهریه خود را مطالبه نماید چه ازدواج او به ثبت رسیده باشد یا اینکه به ثبت نرسیده باشد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.