نحوه قسط بندی مهریه و پرداخت پیش قسط آن

29 دی 1398 0 291
نحوه قسط بندی مهریه و پرداخت پیش قسط آن

تقسیط مهریه و نحوه پرداخت آن

مهریه چیست؟

یکی از حقوق مالی زن، مهریه است که به موجب عقد ازدواج به زن تعلق می گیرد. به موجب عقد، زن مالک مهریه می شود و می تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه کند.

"مهریه مال معینی است كه دارای ارزش مالی بوده و در ضمن عقد نكاح از سوی مرد به زن داده می شود."

مطلب مرتبط: تغییر توافقات در طلاق توافقی

اِعسار چیست و مُعْسر كیست؟

اعسار از ریشه عُسر و به معنی فقر و تنگدستی است. اعسار حالت و وضعیت كسی است كه در شرایط فقر و تنگدستی قرار گرفته و از عهده مخارج، هزینه ها و بدهی خود بر نمی آید.

وقتی كسی در یک دادگاه یا شورای حل اختلاف محكوم به پرداخت پول یا مالی به كسی شود و توان اجرای حكم صادره را نداشته باشد باید "ادعای اعسار" كند.

نكته قابل توجه این است كه لزوماً ادعای اعسار زمانی نیست كه شخصی عملاً هیچ وجه یا مالی نداشته باشد، بلكه گاهی شخص بدهكار ممكن است ثروت یا مال یا دارایی كافی داشته باشد اما آن اموال در وضعیت یا جایی قرار دارند كه فرد هم اكنون به آنها دسترسی ندارد كه در این حالت نیز در حكم مُعسر محسوب می شود چون ناخواسته و خارج از اراده او می باشد مانند غرق شدن تمام اموال در دریا و عدم امكان دسترسی به آنها.

مطلب مرتبط: چگونه می توان به شکل قانونی از شوهر نفقه گرفت؟!

مُعسر كیست؟

معسر كسی است كه در دادگاه ادعای اعسار می كند.

بنابراین فردی كه در دادگاه محكومیت قطعی به پرداخت وجهی به كسی پیدا كرده، اگر توان و قدرت پرداخت یک جای تمام بدهی را ندارد می تواند تقاضای اعسار به تقسیط بدهی كند كه در صورت احراز اعسار به او "معسر" گفته می شود.

به عبارت دیگر معسر كسی است كه بدلیل نداشتن مالی بجز مستثنیات دین، قادر به تادیه دیون خود نباشد.

نحوه قسط بندی مهریه

میتوان اینگونه بیان داشت كه هیچگونه رویه ثابت و كلی در این ارتباط وجود ندارد و در هر پرونده، قاضی با توجه به موقعیت مالی زوج و اموال و دارایی و درآمد ماهیانه وی اقدام به تقسیط مهریه می نماید.

بنابراین مبلغ اقساط مهریه یا میزان آن برای همه افراد یكسان نیست و در هر پرونده متفاوت می باشد.

هر رایی كه قاضی دادگاه خانواده در مرحله بدوی در مورد اعسار از پرداخت مهریه صادر می نماید، ظرف ٢٠ روز قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان می باشد.

مطلب مرتبط: نحوه مالکیت و استرداد جهیزیه به چه صورت می باشد؟

عدم پرداخت پیش قسط مهریه

هرگاه زن دادخواست مطالبه مهریه بدهد و متعاقب آن مرد نیز دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه نماید، دادگاه با بررسی وضعیت مالی مرد در صورتی که ادعای اعسار وی را بپذیرد با توجه به میزان درآمد ماهیانه او مبلغی را تحت عنوان پیش قسط تعیین می نماید که در ابتدا باید توسط مرد پرداخت شود و بعد ار آن نیز مرد متعهد است طبق نظر دادگاه مبالغی را به صورت ماهیانه یا چند ماه یکبار پرداخت نماید.

در صورتی كه ادعای اعسار مرد پذیرفته نشود و یا در صورت پذیرش اعسار، پیش قسط تعیین گردیده توسط مرد پرداخت نشود، این امر موجب میگردد كه به درخواست زن حكم جلب مرد توسط دادگاه صادر گردد.

هم چنین در صورتی كه مرد اقساط تعیین شده را در موعد مقرر پرداخت نكند، حكم جلب وی صادر می گردد.

نكته: اگر قبل از اینكه مرد دادخواست یكطرفه طلاق بدهد، زن دادخواست مطالبه مهریه را تقاضا داده باشد و مرد دادخواست اعسار كرده باشد و اعسار وی نیز پذیرفته شده و قطعی شده باشد، در این شرایط مرد میتواند دادخواست طلاق بدهد و امكان طلاق زوجه وجود دارد.

اما اگر زن درخواست مهریه نكرده باشد و مرد خواهان طلاق باشد و دادخواست طلاق را داده باشد و حكم قطعی طلاق نیز صادر شده باشد و مرد مدعی عدم توانایی پرداخت مهریه باشد، می بایست دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه نماید.

در اینصورت رویه دادگاهها معمولا سختگیرانه تر است و یا اصلا اعسار مرد را نمی پذیرند و یا اینكه پیش قسط سنگین تری را در نظر می گیرند.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل