نمونه دادخواست صدور حکم رشد

19 بهمن 1398 0 5179
نمونه دادخواست صدور حکم رشد

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه دادخواست صدور حکم رشد برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم دادخواست آشنا شوید.

 

نمونه دادخواست صدور حکم رشد

خواهان: خانم/ آقای: .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

خوانده:

  1. مدعی العموم (دادستان)
  2. ولی یا قیم

وکیل: خانم/ آقای: .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

تعیین خواسته و بهای آن: تقاضای صدور حکم رشد

دلایل و منضمات دادخواست:

  1. تصویر مصدق شناسنامه خواهان
  2. تصویر مصدق گواهی پزشکی قانونی

مطلب مرتبط: چگونگی صدور حکم رشد

ریاست محترم دادگاه

با سلام و عرض ادب

احتراما باستحضار می رساند اینجانب ... فرزند ... به شماره شناسنامه ... کد ملی ... بموجب مدارک سجلی تقدیمی در تاریخ ... به دنیا آمده ام.

بنابر شرایط موجود، سن اینجانب بیش از ١٥ سال تمام قمری است و بنده از تمام جهات اعم از عقلی و جسمی به میزان رشد کافی رسیده ام و بنابراین یقین دارم که شخصا می توانم به اداره امور و اموال خود در تمامی زمینه های مالی یا غیرمالی بپردازم.

علی ایحال با توجه به مدارک تقدیمی مستنداً به ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی تقاضای صدور حکم رشد، مطابق با خواسته تقدیمی مورد استدعاست.

 
مستندات قانونی دادخواست صدور حکم رشد

نشست قضائی استان قم/ شهر قم ۱۳۸۳/۱۰/۰۵

دعوای حکم رشد باید به طرفیت چه کسی مطرح شود؟ (با حضور ولی، به طرفیت ولی، یا مدعی‌العموم یا بدون حضور ولی، به طرفیت قیم یا مدعی‌العموم)؟

نظر هیئت عالی "اگر محجور ولی خاص نداشته باشد بر اساس ماده 66 قانون امور حسبی، دادستان، محجور و قیم محجور می‌توانند نسبت به تصمیمات دادگاه در مورد رفع حجر (اثبات رشد) تقاضای پژوهش کنند.

بدیهی است دادستان و قیم باید طرف دعوا قرار گیرند علاوه ‌بر این ماده 1254 قانون مدنی اشعار می‌دارد خروج از تحت قیمومت از طرف مولی‌ علیه یا هر شخص ذی‌نفع دیگری تقاضا می‌شود و تقاضانامه ممکن است مستقیماً یا توسط دادستان یا نماینده او به دادگاه داده شود.

ماده 1255 قانون مدنی در مورد ماده قبل مدعی‌العموم را مکلف کرده قبلاً نسبت به رفع علت حجر تحقیقات لازمه را به ‌عمل آورده و مطابق با نتیجه حاصله از تحقیقات، در محکمه اظهار عقیده کنند و اگر محجور، ولی یا وصی داشته باشد به استناد ماده 73 قانون امور حسبی، دادستان و دادگاه حق دخالت در اداره امور او را ندارند؛ لکن زمانی که محجور قصد ارائه دادخواست رفع حجر را داشته باشد به جهت لزوم اطلاع دادستان و ولی و احیاناً اعمال حق پژوهش دادخواست باید به طرفیت مدعی‌العموم و ولی باشد."

 

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه:

شماره نظریه: 7/97/3378 شماره پرونده: 97-11-3378 تاریخ نظریه: 1398/05/28

با عنایت به اینکه حکم اثبات رشد نوعی رفع حجر است، با توجه به بند 3 ماده 66 قانون امور حسبی مصوب 1319 قابل تجدیدنظر خواهی است.

با وجود این دادخواست که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل