نمونه رای مقدمات تمکین زوجه و حق حبس وی

15 آبان 1400 0 519
نمونه رای مقدمات تمکین زوجه و حق حبس وی

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه رای مقدمات تمکین زوجه برایتان قرار داده ایم تا با نحوه صدور رای در این زمینه آشنا شوید.

این نمونه رای که از شعبه سوم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان فارسان صادر شده است درباره این موضوعات می باشد: حق حبس زوجه، برگزاری مراسم عروسی، تمکین عام، تمکین خاص، ماده 220 قانون مدنی، تهیه مسکن مناسب از سوی زوج، جشن عروسی، رابطه تمکین و عرف، ماده 1085 قانون مدنی، رای مقدمات تمکین زوجه

مطلب مرتبط: تمکین چیست؟ عدم تمکین به چه معناست؟

چکیده رای مقدمات تمکین زوجه

در صورتی که زوجین تاکنون زندگی مشترک خود را شروع نکرده باشند، برگزاری جشن عروسی و پرداخت هزینه های آن نیز عرفاً جزء مقدمات تمکین می باشد. خصوصاً اینکه زوجه دوشیزه بوده و هر دختری آرزو دارد که جشن عروسی بگیرد و خودش را در لباس عروس ببیند و بنابراین خلاف عرف و عدالت است که بدون برقراری جشن عروسی حکم به تمکین زوجه ای صادر شود که دوشیزه بوده و سابقه تمکینی ندارد.

بیشتر بخوانید: نمونه اظهارنامه تمکین زوجه

گردش کار

در خصوص دادخواهی آقای ... فرزند ... به طرفیت خانم ... فرزند ... به خواسته الزام به تمکین عام و خاص؛ بدین شرح که خواهان در شرح دادخواست مدعی است به استناد سند نکاحیه شماره ...، اینجانب خواهان زوج و خوانده زوجه به صورت رسمی و دائمی زن و شوهر بوده و لذا نامبرده علی رغم مسکن مناسب از تمکین عام و خاص خودداری نموده و مراجعات مکرر بنده و خانواده جهت متقاعد نمودن جهت آمدن سر زندگی مشترک مفید فایده نبوده و لذا به استناد مواد 1102، 1103، 1104 و 1114 قانون مدنی و همچنین مواد مربوطه قانون حمایت خانواده تقاضای محکومیت ایشان به خواسته فوق را دارم. دادگاه اقدام به تعیین وقت رسیدگی و دعوت از طرفین نمود. در جلسه رسیدگی خواهان اظهار داشتند خواسته به شرح دادخواست تقدیمی می باشد با این توضیح که در تاریخ 23/02/1400 با خوانده عقد نکاح دائم منعقد نمودیم و تاکنون زندگی مشترک خودمان را شروع نکرده ایم و من تقاضای نمکین دارم و من یک منزل در شهر ... تهیه و همه وسایل زندگی را هم فراهم کرده ام خوانده در پاسخ اظهار داشتند: دو ماه بعد از عقد، خواهان برای من پیام فرستادند که من سرد شده ام و بیا توافقی جدا شویم ولی من زنگ زدم و پیام فرستادم و حتی پیامهای عاشقانه هم می فرستادم و دلیل سرد شدن ایشان را جویا شدم ولی جواب ندادند و حتی با دایی ام به منزل ایشان رفتیم ولی جواب درست نشنیدیم و بعد از آن غیب شدند اصلا دیگر جواب تلفن و پیامهای من را که با گوشی خودم و مادرم برایشان فرستاده بودم ندادند تا اینکه من مجبور شدم مهریه خودم را به اجرا بگذارم و بعد از مطالبه مهریه، خواهان پیدا شدند و پدر ایشان می گفتند که از هم جدا شوید و من مگر ملک یا ماشین بودم و احساس نداشتم. در حال حاضر نیز تمکین برای کسی می باشد که قبلا عروسی گرفته باشد در حالی که ما تاکنون عروسی نگرفته ایم و هیچگونه رابطه جنسی هم نداشته ایم.

بیشتر بخوانید: نمونه رای الزام به تمکین عام و خاص زوجه

رای دادگاه

با عنایت به جمیع اوراق و محتویات پرونده و نظر به اینکه 1. زوج بیان داشته اند "... تاکنون زندگی مشترک خودمان را شروع نکرده ایم ..." 2. حسب ماده 220 قانون مدنی که در باب نکاح نیز قابلیت استناد دارد، طرفین نه فقط ملزم به تعهداتی هستند که در عقد تصریح شده است، بلکه به نتایجی هم که به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می شوند ملزم هستند. 3. در عرف حاکم در کشور ایران، خصوصاً حوزه قضایی این دادگاه، زوج جهت تشکیل زندگی مشترک می بایست اقدام به برقراری جشن عروسی نماید. به تعبیر دیگر، در صورتی که زوجین تاکنون زندگی مشترک خود را شروع نکرده باشند، برقراری جشن عروسی و پرداخت هزینه های آن نیز عرفاً جزء مقدمات تمکین می باشد خصوصاً اینکه زوجه دوشیزه بوده و هر دختری آرزو دارد که جشن عروسی بگیرد و خودش را در لباس عروس ببیند و بنابراین خلاف عرف و عدالت است که بدون برقراری جشن عروسی حکم به تمکین زوجه ای صادر شود که دوشیزه بوده و سابقه تمکینی ندارد. 4. زوجه در جلسه رسیدگی اظهار داشته است "... در حال حاضر نیز تمکین برای کسی می باشد که قبلا عروسی گرفته باشد در حالی که ما تاکنون عروسی نگرفته ایم و هیچگونه رابطه جنسی هم نداشته ایم." که این مطلب تلویحاً نشان از قصد زوجه مبنی بر استفاده از حق حبس دارد، هر چند که ایشان به صراحت استفاده از حق حبس را بیان ننموده باشد. بنابراین دادگاه با این اوصاف دعوای خواهان را وارد ندانسته و مستند به مواد 220، 1085 و 1257 قانون مدنی حکم به بطلان دعوای مطروحه صادر و اعلام می نماید حکم صادره حضوری و ظرف مهلت 20 روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدیدنظر استان چهارمحال و بختیاری می باشد.

رئیس شعبه سوم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان فارسان- مجید کیانی

توضیح: نمونه رای های منتشر شده در عدالت سرا اعم از نمونه رای بدوی، نمونه رای تجدیدنظر و نمونه رای دیوان عموما از نمونه رای های منتشر شده از سوی قوه قضائیه و مراکز و پژوهشگاه های وابسته به قوه قضائیه برگرفته شده است.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل