نمونه اظهارنامه تمکین زوجه
نمونه اظهارنامه تمکین زوجه

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه اظهارنامه تمکین زوجه برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم اظهارنامه آشنا شوید.

 

نمونه اظهارنامه تمکین زوجه

مشخصات و اقامتگاه اظهارکننده: مشخصات زوج

موضوع اظهارنامه: تمکین زوجه

مشخصات و اقامتگاه مخاطب: مشخصات زوجه

مطلب مرتبط: تمکین چیست؟ عدم تمکین به چه معناست؟

مخاطب محترم

با سلام و عرض ادب

احتراما همانطور که مستحضرید: مطابق با سند ازدواج شماره … تنظیمی در دفترخانه ازدواج شماره … مورخ … اینجانب مبادرت به ازدواج دائم با سرکار علیه نموده ام، ثمره این ازدواج … فرزند است. متاسفانه شما به دلایل واهی از تاریخ … از تمکین خودداری ورزیده اید. با ابلاغ این اظهارنامه به مدت دو روز به شما مهلت داده می شود تا همچون اول ازدواج تمکین نمایید در غیر اینصورت از طریق مراجع قضایی اقدام خواهم نمود.

مطلب مرتبط: مجازات عدم ثبت رجوع از طلاق

مستندات قانونی مرتبط با تمکین

صورتجلسه نشست قضائی استان زنجان/ مورخ ۱۳۷۹/۱۱/۱۰

آیا زوجه می‌تواند پس از بذل تمکین و ناتوانی زوج از ازاله بکارت در قبال درخواست تمکین مجدد از سوی زوج، آن را منوط به اخذ مَهر کرده از حق حبس استفاده کند؟

نظر اکثریت

مستفاد از مواد ۱۰۸۵ و ۱۰۸۶ قانون مدنی، تمکین به معنای خاص اعم از مضاجعه و تقبیل و … است و در فرض بذل تمکین زوجه، اقدام او مسقط حق وی از طلب مَهر قبل از تمکین است، هر چند دخول نشده باشد.

 

صورتجلسه نشست قضائی استان گلستان/ شهر آزاد شهر مورخ ۱۳۹۰/۱۲/۱۵

آیا منظور قانونگذار در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی در خصوص حق حبس و خودداری از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد مطلق است یا ناظر به تمکین خاص است؟

نظر هیئت عالی

اگرچه یکی از وظایف زوجه در قبال زوج، تمکین به اعتبار رابطه زوجیت فی‌مابین از زمان تحقق عقد زوجیت تا زمان انحلال آن در قانون و در شرع اسلام و در عرف جامعه تعریف شده است؛ لیکن در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی، حق زن را برای مطالبه مَهرش، مقدم بر حق مرد بر زوجیت دانسته است و تصریح کرده که زن حق دارد تا مَهر به او تسلیم نشده است از تمکین خودداری کند.

تمکین زن در این ماده به طور مطلق بیان شده است، ولی باید توجه داشت تمکین به معنی خاص که در عرف در مقابل تمکین عام از آن یاد می شود، تمکین خاص زن در مقابل شوهر است. از نظر شرعی نیز، دختر باکره و غیرمدخوله حق حبس دارد. به عبارتی با فرض ازاله بکارت زن در گذشته، زوجه بعد از عقد زوجیت جدید حق دارد در مقابل زوج از حق حبس استفاده کرده و از زوج تمکین نکند و این امتناع مسقط حق نفقه او نخواهد بود. نظریه های اعلام شده از اداره حقوقی به شماره های ۵۴۵/۷ مورخ ۳۰/۵/۸۱ و ۶۰۷۷/۷ مورخ ۱/۷/۸۰ مؤید این نظر است.

با وجود این اظهارنامه تمکین که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این اظهارنامه شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top