نحوه استرداد وجه واریزی از طریق فیش بانکی
استرداد وجه واریزی

استرداد وجه واریزی از طریق فیش بانکی

بعضاً پیش می آید که افراد جامعه در مواجه با وکلای دادگستری سوالات مشابهی را که دغدغه این روزهای آنان می باشد را مطرح می نمایند، یکی از آن سوالات این است که آیا امکان استرداد وجه واریزی (پس گرفتن) از طریق فیش بانکی یا از طریق دستگاه های عابر بانک یا انتقال اینترنتی به حساب کسی واریز شده است را مطالبه نمود؟ با مراجعه به قوانین مدون بخصوص قانون مدنی میتوان اینگونه بیان نمود که مطابق با ماده ۲۶۵ قانون مدنی:

“هر کس مالی به دیگری بدهد ظاهر در عدم تبرع است بنابراین اگر کسی چیزی به دیگری بدهد بدون اینکه مقروض آن چیز باشد می تواند استرداد کند.”

بنابراین به زبان ساده تر مطابق با ماده فوق میتوان اینگونه بیان نمود که اگر واریز وجه بابت پرداخت بدهی بوده باشد که بین طرفین وجود داشته است، کاملا مشخص است که نمی توان آن مبلغ را مطالبه نمود. اما چنانچه پرداخت مبلغ به علل دیگری از قبیل قرض دادن پول، انجام کار توسط فردی که پول به حساب او واریز شده است و قرار بوده که بر مبنای توافق شفاهی کاری را انجام دهد اما بعد از دریافت پول از انجام آن کار خودداری نموده است، می توان آن مبلغ را مطالبه نمود.

بیشتر بخوانید: افزایش خواسته چیست و چگونه انجام می گیرد؟

در صورت بروز مشکلات ذکر گردیده فردی که پولی را به حساب فرد دیگری واریز نموده است می تواند دادخواستی را تحت عنوان استرداد وجوه واریزی در دادگاه حقوقی بطرفیت فردی که پول را به حساب او واریز نموده است، مطرح نماید و تمامی مدارک خود را اعم از فیش یا فیش های بانکی یا مدارک دال بر اثبات انتقال را ضمیمه دادخواست خود نماید. نکته قابل توجه این است که اگر قرارداد کتبی دال بر انجام کار مشخصی بین طرفین وجود داشته باشد و یا اینکه ثابت شود که مبلغ واریز شده مربوط به یک قرارداد بوده است، در این صورت، فرد واریز کننده پول می بایست دعوایی را تحت عنوان “الزام خوانده به ایفای تعهد ناشی از قرارداد” را در دادگاه حقوقی مطرح نماید.

نتیجه اینکه اگر بدون رعایت مطلب فوق الذکر، در ابتدا، دعوی استرداد مبلغ واریزی را مطرح نماید دعوای وی رد خواهد شد و نتیجه ای را در بر نخواهد داشت. این امر تنها به این دلیل است که خواهان به دلیل ناآگاهی از قوانین، هزینه ی بی فایده ای کرده و مدت زمان زیادی را از دست داده است.

استرداد وجه واریزی
استرداد وجه واریزی – عدالت سرا

ذکر این نکته الزامی می باشد که زمانی که پولی به حساب کسی واریز می شود و هیچ دلیلی وجود ندارد که واریز آن مبلغ بابت چه بوده است، در اینصورت آن فردی که پول به حساب او واریز شده است باید ثابت کند که از واریز کننده وجه، طلبکار است و باید با ارائه دلیل گفته خود را ثابت نماید. بنابراین در این شرایط، واریز کننده پول، نیازی به اثبات بدهکار نبودن خود ندارد و صرفا ارائه فیش های بانکی برای اثبات ادعای او کفایت می کند و در نهایت دادگاه با بررسی محتویات پرونده، خوانده ی دعوا را به پرداخت و استرداد وجه محکوم می نماید.

نکته: اگر تصمیم دارید مبلغی را بصورت نقدی به فردی قرض دهید حتماً رسید بگیرید و دو نفر شاهد هم ذیل آن را امضا نمایند. با انجام این کار در استرداد مبلغ پرداختی متضرر نخواهید شد.

شایان ذکر است که وجود چک یا سفته نزد دارنده، دلیل بر مدیون بودن صادر کننده چک است و کسی که چک کشیده است نمی تواند ادعا کند که بدهکار نبوده یا بدهی خود را پرداخت نموده است لذا صرف وجود چک در دست طلبکار یا دارنده، نشانگر بدهی صادر کننده چک می باشد.

بیشتر بخوانید: چگونگی مطالبه ارز خارجی از طریق دادگاه

مستندات قانونی مرتبط با استرداد وجه واریزی

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه:

شماره نظریه: ۷/۹۶/۲۱۹۳ شماره پرونده: ۱۰۰۷-۱/۱۸۶-۹۶ تاریخ نظریه: ۱۳۹۶/۰۹/۱۸

به استحضار می‌رساند در برخی پرونده‌های متشکله در سازمان قضایی نیروهای مسلح با موضوع واریز اشتباهی وجوه به حساب کارکنان که علی ‌رغم ابلاغ و اطلاع ایشان از ماجرا و عدم استحقاق نسبت به وجوه واریزی عالماً اقدام به برداشت آن می‌نمایند و یا در پی اشتباهات مالی که در جریان معاملات پیش می‌آید در دادسرا اغلب همکاران به لحاظ عدم وصف کیفری قرار منع تعقیب صادر و تعداد کمی هم رفتار مرتکب را مشمول عنوان مجرمانه تحصیل مال به طریق نامشروع می‌دانند و از طرفی ماده ۶۶۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ به کلمه ربودن مال دیگری که عنوان سرقت ندارد اشاره کلمه (ربودن) یعنی بردن و تصاحب مال غیر که به نظر استناد به مورد اخیر هم خالی از وجه نباشد لذا مراتب اعلام خواهشمند است مقرر فرمائید این دادیاری را در این خصوص ارشاد فرمایند.

با عنایت به مواد ۳۰۱، ۳۰۲ و ۳۰۳ قانون مدنی، چنانچه سهواً وجهی به حساب کسی واریز شود، دریافت کننده مکلّف به تسلیم آن و پرداخت‌کننده صرفاً مجاز به مطالبه و استرداد آن است و از موارد تحصیل مال نامشروع نمی‌باشد.

مطلب مرتبط: نمونه رای استرداد وجه دریافتی

صورتجلسه نشست قضائی استان اصفهان/ شهر اصفهان مورخ ۱۳۹۰/۰۱/۰۱

با توجه به ماده ۲۶۵ قانون مدنی که مقرر می دارد: «هر کس مالی به دیگری بدهد ظاهر در عدم تبرع است. بنابراین، اگر کسی چیزی به دیگری بدهد بدون اینکه مقروض آن چیز باشد می تواند استرداد کند.»؛ در دعوای استرداد وجه آیا خواهان استرداد باید عدم مدیونیت خود را اثبات کند یا خوانده باید دلیل مدیون بودن خواهان را به دادگاه ارائه کند؟

نظر هیئت عالی

نشست قضایی (۱) مدنی: با توجه به اینکه ماده ۲۶۵ قانون مدنی در مبحث «وفای به عهد» آمده است به نظر می رسد دادن چیزی به دیگری، اماره وجود دین به او است و پرداخت کننده باید دلیل برائت ذمّه ارائه دهد تا بتواند آن را استرداد کند. رویه قضایی متمایل بر این است که پرداخت کننده و مدعی استرداد، موظف به آوردن دلیل برای اثبات عنوانی است که باز پس گرفتن مال را توجیه کند. نتیجتاً نظریه اکثریت قضات دادگاه‌های تجدیدنظر اصفهان تأیید می شود.

نظر اکثریت

با توجه به اینکه اولاً ماده ۲۶۵ در ذیل مبحث وفای به عهد درج شده است و ثانیاً نظر به اینکه بر اساس ظن غالب خصوصاً در اسناد تجاری، هر پرداختی ظهور در ادای دین دارد؛ به نظر می رسد خواهان دعوای استرداد با توجه به امارات مذکور نتواند از اصل عدم مدیون بودن به نفع خود استفاده کرده و بار اثبات را به خوانده تحمیل کند و لذا باید جهات استحقاق خود بر استرداد وجه را ثابت کند.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

17 دیدگاه دربارهٔ «نحوه استرداد وجه واریزی از طریق فیش بانکی»

  1. سلام
    ببخشید من ۶ ماه پیش ۴۰۰ ملیون به حساب شریکم ریختم جنس بخره الان نه جنس میخره نه پولم میده من چکار کنم فقط فیش واریز دستم هیچی مدرک ندارم

  2. سلام. من مبلغ ۵۰ میلیون به حساب شخصی واریز کردم تا برایم خریدی انجام دهد. ولی از خرید و پس دادن پول امتناع میکند. تنها مدرک من هم فیش های واریزی بانک و همچنین محتویات چت واتساپ با ایشان است که آن شخص به صراحت ذکر کرده است پول را برای چه کاری از من دریافت نموده است. آیا این مدارک برای استرداد وجه کافیست؟
    ممنون میشوم پاسخ را به ایمیل بنده ارسال نمایید.

  3. سلام و خسته نباشید.من ۳۰ میلیون و ۲۰ میلیون به دو نفر دادم از طرف شریکم ک گفته بزنم به حساب آنها . این پولها به عنوان قرض به شریکم به حساب این دونفر زده شده..الان شریکم پولمو نمیده و میگه برو شکایت کن مدرکی نداری..من فقط فیش واریز دارم و چت و وویس واتس آپ ک گفته از من قرض گرفته..آیادمیتونم کاری کنم و شکایت کنم..از چه کسی باید شکایت کنم‌..ممنون

  4. با سلام. در سال ۹۵ دو چک در اختیار فروشنده آپارتمان قرار دادم، پول چک را به حساب ایشان واریز کردم ولی چک را پس نمی دهد. می توانم از طریق دادخواست مطالبه وجه که فیش واریزی آن را هم دارم اقدام کنم؟نیاز هست به موضوع خرید آپارتمان اشاره کنم؟ با تشکر

  5. خسته نباشید من از شنبه هفته پیش از یک فروشنده در چابهار یه لباسشویی خریدم و به عنوان بیعانه مبلغ ۳.۵۰۰.۰۰۰ تومان واریز کردم و تا الان لباسشویی به دستم نرسیده.به تماس تلفنی پاسخ نمیده ولی در واتس اپ صحبت کردیم و اخرش هم گفته که راننده باربری تصادف کرده و ما دوباره جنس رو براتون ارسال میکنیم ولی من نگران هستم که پول من رو دیگه نده.فیش واریز وجه موجوده به همراه چت واتس اپ.میخواستم بدونم اگر من با مدارک به بانک مراجعه کنم میتونم پولم رو پس بگیرم یا خیر.ممنون میشم پاسخ بدید

  6. سلام، وقت بخیر، شخصی بحساب من پول واریز کرده و الان مطالبه خواسته داده، این شخص قرارداد مشارکتی با همسرمن داشتن، ایشون ادعا کردن و البته درخواست استرداد پول هم دادن، من اصلا سمتی یا عنوانی در این قرارداد نداشتم(خانه دارهستم)، و اطلاع هم نداشتم که پولی که ریخته شده از کی بوده، یعنی همسر من در حین کار مبالغ مربوطه رو به این شکل درخواست میکردن و اون اقا میریخته به حساب من، حالا به مشکل برخوردن و منو دخیل کردن، میشه راهنماییم کنید(لازم به ذکر سفته حسن انجام کار هم از همسرم دارند و البته مشکلاتی از جانب اون طرف هم بوده) من چه کار میتونم بکنم؟ ممنونم

    1. سلام
      با توجه به طولانی بودن جواب سوالتون، یا حضوری تشریف بیارید یا در واتس اپ سوالتون را مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخ شما را بدهند.
      با ما همراه باشید.

  7. محمد جواد دادالله پور

    با عرض سلام و خسته نباشید
    میخواستم بپرسم که من سه سال پیش پولی رو ۴۵روزه به کسی قرض دادم اما سه ساله که این ماه اون ماه میکنه و در آخر هنوز بدهی خودش رو پرداخت نکرده و فیش واریزی و یک چک بدون تاریخ دارم
    آیا میتونم علاوه بر مبلغ طلبم خسارت وجه رو دادخواست بدم؟
    و به چه صورت اقدام کنم یعنی از طریق فیش واریزی یا چک؟؟ واگر چک گزینه مناسب تری هست آیا به تاریخ سه سال(منهای ۴۵روز) روی چک تاریخ بزنم
    اگه صلاح میدونید هر دو جا پاسخ بفرستین
    ممنون

  8. سیده لیلا حسینی

    سلام بنده تو شیپور برای خرید برنج درخواست دادم مبلغ جهارصدو پنجاه و پنج میلیون ریال ازم برای ارسال تحویل و ارسال با ۴ شماره حساب به نام چهار نفر گرفتند حال طرف مقابل جوابم نمی‌ده چند تا از این تبلیغ باز انجام میده در همان آدرس قلابی در فتا شکایت کردم گفتن حقوقی هست پول خودت ریختی حال چطور میتونم شکایت کنم استان من آذربایجان غربی شهرستان ماکو و طرف مقابل پول حسابش خوابیده زاهدانی هستند همشون چطور میتونم پولمو بگیر اسکرین پیام در واتساپ صدای ضبط شده و شماره تلفن ونوع تبلیغ در شیپور با کد شناسایی آگهی عکس گرفتم ولی حال در خود شیپور حذف شده ممنون راهنمایی کنین از استان خودمون میتونم شکایت و پیگیری کنم به خاطر بعد مسافت که دوریم

  9. سلام من مبلغ ۵۰ میلیون از کسی گرفتم برای کار برای ضمانت هم چک به ایشان دادم به نام شخص خودشون توی چک هم قید نشده به عنوان ضمانت .طبق قراری که باهم داشتیم مبلغ ۶۰ میلیون به ایشان طی سه مرحله عودت دادم که در فیش های واریزی بانکی هم قید کردم بابت چک به شماره …. ولی بعد از تمام شدن واریزی های من ایشان چک رو به بنده نمیدن و طلب مبلغ اضافه تر میکنن .من باید چه کاری انجام بدم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن