بدی را با عدالت پاسخ دهيد، مهربانی را با مهربانی. كنفوسيوس دادگاهی بالاتر از دادگاه‌های عدل وجود دارد و آن دادگاه وجدان است. مهاتما گاندی تا زمانی كه توده مردم برای بهبود حال يكديگر احساس مسئوليت نكنند، عدالت اجتماعی تحقق نمی يابد. هلن كلر
لوگوی عدالت سرا

هر آنچه که باید در مورد تنظیم قرارداد بدانیم

هر آنچه که باید در مورد تنظیم قرارداد بدانیم

بایدها و نبایدهای تنظیم قرارداد

بسیاری از اختلافات کلانی که در روابط بین اشخاص ایجاد می گردد، ناشی از نگارش مبهم یک قرارداد یا عدم رعایت تضمین های مناسب برای عدم انجام تعهدات طرفین است و شاید یک اشتباه کوچک در انعقاد قرارداد، می تواند موجبات بطلان آن یا تغییر ماهیتش را فراهم کند.

به همین علت انسان های مدیر و مدبر قبل از انعقاد هر قرارداد به حقوقدان متخصص مراجعه نموده و به این ترتیب از هزینه های گزاف انعقاد یک قرارداد نامطلوب پیشگیری به عمل می آورند.

 

تعریف قرارداد

قرارداد عملی است که مطابق با آن دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد به انجام عملی می نمایند که مورد قبول آنها باشد.

عنصر اصلی قرارداد، توافق دو یا چند نفر می باشد بطور مثال وقتی یک نفر بعنوان فروشنده ماشین خود را در ازای گرفتن پول به فرد دیگری بنام خریدار می فروشد به این عمل توافق طرفین می گویند.

در انعقاد (بستن) قرارداد یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد تحقق قصد و رضایت و اهلیت طرفین قرارداد می باشد که باید احراز گردد. قصد و رضای طرفین به هر وسیله ای که اعلام گردد برای صحت قرارداد کفایت می کند و نیاز به تشریفات خاصی ندارد.

 

در معامله، اهلیت به چه معناست؟

اهلیت به معنای شایستگی و توانایی داشتن حق و تکلیف و استفاده از آن می باشد.

انواع اهلیت

اهلیت بر دو نوع می باشد:

  1. اهلیت تمتع
  2. اهلیت استیفا

اهلیت تمتع: اهلیت تمتع یعنی اینکه شخص بتواند دارای حق و تکلیف باشد این اهلیت با تولد انسان آغاز می شود و با مرگ او نیز پایان می یابد.

اهلیت استیفا: اهلیت استیفا به معنای توانایی و قدرتی است که فرد می تواند حق و حقوق خود را اعمال نماید یعنی از آن استفاده نماید.

یکی از مواردی که برای دارا بودن اهلیت استیفا لازم است این است که فرد باید بالغ، عاقل و رشید باشد تا اهلیت استیفا را نیز دارا باشد. منظور از صغیر، اشخاص غیربالغ است، کسانی که کمتر از ۱۸ سال تمام دارند، صغیراند.

مدت قرارداد

یکی از نکاتی که در تنظیم قرارداد باید مورد توجه قرار گیرد، مدت قرارداد می باشد.

در قراردادهای اجاره املاک و یا انجام کار یا خدمات، مدت قرارداد حتماً باید درج گردد در صورتی که مدت در قرارداد اجاره مشخص نباشد قرارداد باطل تلقی می گردد. در درج مدت قرارداد باید کاملاً دقت نمود. برای اطمینان در صحت درج آن، مدت مذکور هم بصورت عدد و هم بصورت حروف نوشته می شود.

 

مبلغ قرارداد

مبلغ یا ثمن قرارداد در واقع پولی است که بابت موضوع قرارداد میان طرفین رد و بدل می گردد. نوشتن مبلغ قرارداد باید هم بصورت عدد و هم حروف باشد و باید دقت نمود که کاملاً با هم یکسان باشند.

هم چنین نحوه پرداخت نیز باید بصورت کامل و دقیق در قرارداد نوشته شود بطور مثال شماره چک، مبلغ آن و تاریخ آن باید به وضوح درج گردد.

تنظیم قرارداد
تنظیم قرارداد – عدالتسرا
محل تنظیم قرارداد کجاست؟

معمولاً بین طرفین توافق می گردد که محل تنظیم قرارداد کجا تعیین گردد. اگر بین طرفین قرارداد اختلافی در مورد قرارداد مذکور حاصل گردد، دادگاه صالح، دادگاهی است که قرارداد در آنجا تنظیم گردیده است.

محل اجرای تعهد نیز باید مطابق با قرارداد کاملاً مشخص گردد علی الخصوص در قراردادهایی که در مورد تحویل کالا می باشد این محل باید مشخص باشد.

 

موضوع قرارداد

موضوع قرارداد دارای شرایطی است:

موضوع قرارداد باید کاملاً معلوم و معین باشد و در زمان تنظیم قرارداد نیز موجود و مشخص باشد مانند خرید خانه که باید در زمان انتقال به رویت کامل خریدار برسد.

موضوع قرارداد باید ارزش اقتصادی داشته باشد یعنی قابل داد و ستد باشد.

فروشنده باید مالک مال باشد و در صورتی که فروشنده مالِ غیر را انتقال دهد و مالک راضی نباشد آن قرارداد باطل می گردد.

 

نکات لازم در تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی

ماده ١٩٠ قانون مدنی مقرر میدارد:

برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:

  1. قصد طرفین و رضای آنها
  2. اهلیت طرفین
  3. موضوع معین که مورد معامله باشد.
  4. مشروعیت جهت معامله

در زمان انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی باید طرفین دارای شرایطی باشند که در ماده ١٩٠ قانون مدنی عنوان گردیده است یعنی اینکه طرفین باید بالغ، عاقل و رشید باشند و رضایت خود را به صراحت تمام اعلام نمایند.

اگر کسی به نمایندگی از فرد دیگر قرارداد را امضاء می نماید باید حتماً مدارک نمایندگی او اعم از وکالتنامه رویت گردد.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن