نمونه شکواییه خیانت در امانت

30 دی 1398 0 540
نمونه شکواییه خیانت در امانت

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه شکواییه خیانت در امانت برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم شکواییه آشنا شوید.

 

نمونه شکواییه خیانت در امانت

شاکی: خانم/ آقای: …/ کد ملی: …/ آدرس: …

مشتکی عنه: خانم/ آقای: …/ کد ملی: …/ آدرس: …

وکیل: خانم/ آقای: …/ کد ملی: …/ به نشانی: …

محل وقوع جرم: تهران، …

موضوع جرم: خیانت در امانت

تاریخ وقوع جرم: ../../..

مطلب مرتبط: نحوه تنظیم لایحه دفاعیه در دادگاه

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب

با سلام و عرض ادب

احتراماً اینجانبان به وکالت از شاکی محترم شکایت خود را تحت عنوان مجرمانه خیانت در امانت تقدیم میداریم:

در تاریخ ... قراردادی من باب فروش تعداد ١٠٠ سهم از سهم الشرکه متعلق به شرکت ... میان شاکی و مشتکی عنه منعقد می گردد و در بند ٩ قرارداد مذکور قید میشود که مسئولیت پرداخت بیمه، مالیات، عوارض و سایر کسور قانونی بر عهده مشتکی عنه تا تاریخ ... می باشد.

اما متاسفانه مشتکی عنه محترم بدون رعایت مفاد قرارداد و بدون پرداخت موارد مذکور، اقدام به وصول چک های متعلق به موکل در شعبه ... دادگاه حقوقی مجتمع قضایی شهید ... نموده و زین رو در امانتی که به ایشان سپرده شده بوده است خیانت نموده و ضرر هنگفتی را متوجه موکل نموده اند فلذا مطابق با توضیحات داده شده تقاضای رسیدگی و صدور دستور مقتضی من باب احقاق حقوق موکل مورد استدعاست.

 
مستندات قانونی مرتبط با شکواییه خیانت در امانت

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه:

شماره نظریه: 7/98/1674شماره پرونده: ک 4761-681-89تاریخ نظریه: 1398/10/25

آیا اسنادی که قائم به شخص می باشد و سند تحصیل مال محسوب نمی‌گردند از جمله اسناد مالکیت شناسنامه یا سایر مدارک هویتی موضوع بزه خیانت در امانت می گردند یا خیر./ع

با توجه به اطلاق ماده 674 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375، اسناد هویت یا مالکیت موضوع استعلام نیز در صورتی که به صورت امانت در ید امین قرار گرفته باشد و وی پس از امتناع از استرداد آن‌ها به دارنده اسناد یاد شده، به ضرر او استعمال یا تلف یا تصاحب نماید، موضوع می‌تواند مشمول ماده موصوف شود و صرف اینکه امکان دریافت اسناد مذکور به صورت المثنی وجود داشته باشد، مانع تحقق بزه خیانت در امانت نمی‌گردد؛ زیرا می‌توان از اسناد مذکور نیز به ضرر دارنده آن‌ها (که مهمترین رکن تشکیل‌دهنده بزه یاد ‌شده است) استفاده کرد.

 

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه:

شماره نظریه: 7/99/1221 شماره پرونده: 99-220-1221 ک تاریخ نظریه: 1399/08/24

شخص «الف» خودروی خود را به ازای دریافت مبلغ 200 میلیون تومان چک به شخص «ب» می‌فروشد و چند روز بعد طرفین معامله را اقاله می‌کنند و فروشنده چک را به خریدار برمی‌گرداند لکن خریدار خودرو را تحویل فروشنده نمی‌دهد. آیا بزه خیانت در امانت محقق است؟

از تاریخ توافق طرفین به اقاله معامله، مبیع موضوع معامله (در فرض سؤال خودرو) در ید خریدار به عنوان امانت محسوب می‌شود و در صورت عدم استرداد آن یا استفاده از آن و به طور کلی با حصول دیگر شرایط بزه خیانت در امانت، موضوع می‌تواند از مصادیق جرم موضوع ماده 674 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب 1375 باشد.

 

ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی

هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت، به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور، مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

با وجود این شکواییه خیانت در امانت که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این شکواییه شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل