مجازات عدم ثبت رجوع از طلاق
مجازات عدم ثبت رجوع از طلاق

بر اساس قانون حمایت خانواده، رجوع از طلاق باید به ثبت برسد. در این مقاله به بررسی قابلیت ثبت رجوع از طلاق پرداخته ایم.

انواع طلاق بر اساس وجود قابلیت رجوع

الف) طلاق رجعی: طلاق رجعی به طلاقی گفته می شود که بموجب آن در مدت عده برای مرد حق رجوع وجود دارد یعنی مرد اگر بخواهد می تواند در این مدت رجوع کند و به زندگی مشترک برگردد و زن نیز مکلف به انجام وظایف زناشویی است و نمی تواند مانع رجوع شود.

عده چیست؟ مدت زمانی پس از طلاق است که بعد از گذشت آن مدت، زن می تواند با مرد دیگری ازدواج نماید. در طلاق رجعی مدت عده سه ماه و ده روز است.

ب) طلاق بائن: در این طلاق در مدت عده، مرد حق رجوع ندارد یعنی با جاری شدن صیغه طلاق میان طرفین، دیگر برای مرد امکان رجوع وجود ندارد نه در دوران عده و نه بعد از پایان یافتن آن. مدت عده در طلاق بائن چهار ماه و ده روز می باشد.

ماده ١١۴۵ قانون مدنی مقرر می دارد:
“در موارد ذیل طلاق بائن است:
۱. طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.
۲. طلاق یائسه.
۳. طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد.
۴. سومین طلاق که بعد از سه وصلت متوالی به عمل آید اعم از این که وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.”

در طلاق بائن به محض جاری شدن صیغه طلاق زن و مرد به هم نامحرم می شوند و اگر قصد ادامه زندگی داشته باشند لازم است که دوباره عقد کنند.

مطلب مرتبط: نحوه دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق

رجوع از طلاق

در طلاق رجعی این امکان به زن یا مرد داده شده است که در مدت عده بتوانند به یکدیگر رجوع نمایند. در قانون شرایط خاصی برای رجوع در نظر گرفته نشده است در واقع هر لفظ یا عملی که نشان از برگشت مرد به زندگی مشترک داشته باشد، کفایت می کند.

 

ثبت رجوع از طلاق به چه صورت می باشد؟

بدلیل آنکه رجوع از طلاق، نوعی تغییر در زندگی مرد و زن می باشد، لذا ثبت آن ضروری است. چرا که عدم ثبت رجوع از طلاق، گاهی اوقات ممکن است که به ضرر زن باشد، بنابراین حتما می بایست ثبت گردد.
جهت ثبت رجوع از طلاق، مرد موظف است که ظرف یک ماه، به دفترخانه ای که صورتجلسه طلاق را ثبت نموده، مراجعه و رجوع از طلاق را اعلام نماید. در اینصورت با اعلام رجوع، صورت جلسه طلاق، باطل می شود و طلاق به ثبت نمی رسد.

مطلب مرتبط: آیا امکان تغییر توافقات در طلاق توافقی وجود دارد؟

مجازات عدم ثبت رجوع از طلاق چیست؟

مطابق با قانون حمایت خانواده، اگر مردی ظرف مهلت مقرر یک ماهه، رجوع از طلاق را ثبت نکند، عمل او جرم بوده و به پرداخت جزای نقدی درجه پنج (٨٠ تا ١٨٠ میلیون ریال) یا حبس تعزیری درجه هفت (٩١ روز تا ۶ ماه) محکوم می شود.

مطابق با ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱:

“چنانچه مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی به ازدواج دائم، طلاق یا فسخ نکاح اقدام یا پس از رجوع تا یک ماه از ثبت آن خودداری یا در مواردی که ثبت نکاح موقت الزامی است از ثبت آن امتناع کند، ضمن الزام به ثبت واقعه به پرداخت جزای نقدی درجه پنج و یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم می‌شود. این مجازات در مورد مردی که از ثبت انفساخ نکاح و اعلام بطلان نکاح یا طلاق استنکاف کند نیز مقرر است.”

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن