نمونه رضایتنامه کیفری

14 اردیبهشت 1399 0 2353
نمونه رضایتنامه کیفری

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه رضایتنامه کیفری برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم آن آشنا شوید.

اینجانب: ........................... فرزند آقای ................ و شماره ملی ..................... دارای شناسنامه شماره: ................ صادره از: .................. متولد: ............. ساکن: ............................................................................................................... به عنوان شاکی، مدعی خصوصی و متضرر از جرم در پرونده کلاسه شماره ................ مطروحه در دادگاه کیفری ........... شعبه .............. تهران علیه خانم/ آقای: ........................... بموجب این سند رسمی اقرار می نمایم که با بررسی های بعمل آمده مقصر اصلی در آن پرونده مدعی علیه مرقوم نبوده وانگهی به دلیل این که از اشتباهات خود اظهار ندامت نموده فلذا اعلام گذشت می نمایم و دیگر هیچگونه ادعائی علیه متهم موصوفه اعم از حقوقی، جزائی و ضرر و زیان در آن مورد نداشته و ندارم و از دادگاه محترم تقاضای موقوفی (تعقیب یا رسیدگی یا اجرای حکم) را با عنایت به (غیر قابل مسموع بودن عدول از گذشت)، دارم.

تاریخ، امضاء و اثر انگشت

بیشتر بخوانید: نمونه استشهادیه اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از شکایت متهم پرونده در آینده به عنوان افترا، متن زیر را در انتهای رضایتنامه خود اضافه کنید تا در آینده به مشکلی برنخورید.

"خانم/ آقای: ........................ نیز اقرار می دارد که او نیز از خانم/ آقای: ........................ (شاکی پرونده) هیچگونه شکایتی نداشته و در این پرونده ادعایی نسبت به یکدیگر ندارند."

سپس مفاد رضایتنامه به امضای هر دو نفر می رسد.

در جرائم غیر قابل گذشت، چنانچه تا پیش از قطعی شدن حکم، شاکی نسبت به متهم اعلام رضایت نماید، مطابق ماده 38 قانون مجازات اسلامی، دادگاه می تواند مجازات متهم را تخفیف دهد یا نوع مجازات را تغییر دهد. برای نمونه به جای حبس، به پرداخت جزای نقدی محکوم کند.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل