سقوط حق حبس در مهریه موجل
مهریه موجل

مهریه موجل

میزان مهریه بنا بر توافق و رضایت طرفین تعیین می شود و زوج و زوجه می توانند برای پرداخت آن نیز، مدت تعیین نمایند. در اصطلاح حقوقی به مهریه ای که جهت پرداخت آن مدت تعیین شده باشد، “مهریه موجل یا مدت دار” می گویند.

مهریه در زمره حقوق مالی زن به حساب می آید که بعد از جاری شدن خطبه نکاح، بر ذمه زوج می باشد و او مکلف است که آن را به همسر خود پرداخت نماید. در واقع در اصطلاح عرفی مهریه هدیه یا پیشکشی است که از جانب زوج به زوجه پرداخت می شود.

مطلب مرتبط: نحوه مطالبه مهریه در عقد موقت

مطابق با قانون مدنی به محض اینکه خطبه عقد بین زوج و زوجه، جاری می گردد، زن مالک مهریه می شود و هر زمان که اراده کند، می تواند آن را مطالبه نماید. در واقع بدلیل مالکیت زوجه نسبت به مهریه، او میتواند هر گونه دخل و تصرفی در مال خود انجام دهد و عندالمطالبه بودن مهریه به این معنا می باشد که بعد از عقد، هر زمان که زوجه اراده نماید، میتواند مهریه خود را مطالبه کند و مرد مکلف است که آن را به زن بپردازد.

همانطور که زوج و زوجه در تعیین میزان مهریه با یکدیگر توافق می نمایند، می توانند در مورد مدت پرداخت مهریه نیز توافق کنند که در اینصورت به مهریه ای که مدت جهت پرداخت آن مشخص شده است، مهریه موجل می گویند.

مهریه زوجه میتواند مهرالمسمی (مهریه ای که در عقدنامه نوشته می شود) باشد یا مهرالمثل (در عقدنامه نوشته نشده و بر حسب عرف و موقعیت اجتماعی، خانوادگی، تحصیلات، زیبایی و … زن تعیین می گردد)

مهریه حال هم که در واقع منظور همان عندالمطالبه بودن مهریه می باشد. هم چنین زن و شوهر می توانند، شرط نمایند که مرد زمانی که توانایی مالی لازم را داشته باشد، مهریه خود را پرداخت نماید که به این مهر، “عندالاستطائه” می گویند.

مطلب مرتبط: نحوه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

حق حبس در مهریه موجل

داشتن حق حبس در مهریه به این معنا می باشد که زوجه با استفاده از حق حبس خود، تا زمانی که مهریه اش پرداخت نشود، می تواند از تمکین خودداری نماید. مساله مهمی که می بایست در مورد مهریه موجل مد نظر قرار گیرد این است که اگر برای پرداخت مهریه، مدت تعیین شود یعنی مهر موجل باشد، در اینصورت حق حبس زن ساقط میشود و نمیتواند تا زمان پایان یافتن مدت تعیین شده، مهریه خود را مطالبه نماید.

 

مستندات قانونی مرتبط با مهریه موجل

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه:
شماره نظریه: ۷/۹۷/۳۱۱۳ شماره پرونده: ۹۷-۹/۲-۳۱۱۳ تاریخ نظریه: ۱۳۹۷/۱۱/۲۸

عدم توانایی زوج در پرداخت مهریه عندالمطالبه، ولو با اطلاع زوجه باعث تبدیل شدن مهریه حال، به مهریه موجل نمی گردد.

 

نظر حضرت آیت الله العظمی سید کمال حیدری (حفظه الله) در رابطه با مهریه موجل

آیا در مهریه موجل، باید وقت مشخصی تعیین گردد یا اینکه صرف تعویق کفایت می‌کند؟

اگر همه مهر یا بخشی از آن موجل گردد، واجب است که وقت پرداخت آن ولو اجمالا مشخص گردد؛ مثلا وقتی که نوزاد به دنیا آمد یا فلان مسافر از راه برسد؛ اما اگر وقت پرداخت مبهم بود، مثلا از راه رسیدن یک مسافر، عقد و مهر صحیح است، اما مهر به حال تبدیل می‌گردد و زوجه هرگاه بخواهد می‌تواند مهریه را مطالبه نماید.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن