تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس
تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس

تدلیس در معامله چیست؟

تدلیس در معامله یعنی اینکه یکی از طرفین معامله که میتواند فروشنده یا اجاره دهنده باشد، سعی کند که طرف دیگر را فریب داده و با گفتن اوصافی غیر واقعی یا پوشاندن عیب مورد معامله، موفق به انجام این کار شود. مثلاً اگر فروشنده در زمان فروش ملک بخواهد که خریدار متوجه عیبی در ملک نشود و آن را با یک وسیله ای بپوشاند، مرتکب تدلیس شده است.

جهت ایجاد خیار تدلیس حتماً لازم است که عملیات فریبکارانه انجام شود و طرف مقابل نیز در نتیجه این اقدام، فریب خورده و معامله را انجام دهد.

لازم به ذکر است که حتی نگفتن عیوب ملک نیز نوعی تدلیس محسوب می گردد. طرف معامله باید به نحوی عملیات فریب دهنده را انجام دهد که باعث ایجاد میل و رغبت در طرف دیگر شده و بر همین اساس، ضرر چشمگیری را به وی وارد نماید که در این حالت شخص فریب خورده حق فسخ معامله را خواهد داشت.

کسی که به موجب تدلیس، فریب خورده و قرارداد را فسخ نماید میتواند دادخواست تایید فسخ قرارداد را به دادگاه ارائه نماید در این حالت او خواهان دعوا است و خوانده کسی است که وی را فریب داده است. دعوای تأیید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس در معاملات ملکی در دادگاهی اقامه میشود که ملک در حوزه قضایی آن واقع است.

مطلب مرتبط: تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تخلف شرط

چگونگی صدور اجراییه

دعوای تأیید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس پس از صدور رأی و قطعیت آن، جنبه اعلامی دارد و نیازی به صدور اجراییه نمی باشد.

مطلب مرتبط: تایید فسخ قرارداد به جهت غبن فاحش

نکات مهم در دعوای تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس
  1. در صورتی که نیمی از حقیقت گفته شود و خریدار تصور کند که آنچه که به او گفته شده است، تمام واقعیت باشد، باز هم در این فرض خیار تدلیس محقق شده و حق فسخ قرارداد بوجود می آید.
  2. اگر عملیات فریب دهنده به نحوی باشد که موجب ایجاد اشتباه اساسی و موثری در عقد گردد در اینصورت نیز قرارداد از ابتدا باطل می باشد.
  3. اگر طرفین شرط نمایند که تمامی خیارات در قرارداد ساقط شود، این شرط شامل خیار تدلیس نمی شود.
  4. خیار تدلیس را نمیتوان در قرارداد یا بصورت جداگانه فسخ نمود بدلیل اینکه با نظم عمومی منافات دارد مگر اینکه طرفی که فریب خورده بعد از اینکه مطلع شود فریب خورده است و حق فسخ برایش ایجاد گردیده است، آن را ساقط نماید.
  5. گر فریب طرف معامله با توسل به وسایل متقلبانه باشد، از مصادیق جرم کلاهبرداری می باشد.
  6. حق فسخ در خیار تدلیس بعد از علم به آن فوری است و تعلل در آن موجب اسقاط حق فسخ می باشد.
  7. کسی که در مورد او تدلیس واقع شده است، برای مطالبه حق خود معمولاً دادخواست تایید فسخ قرارداد را در کنار دعوای مطالبه وجه بابت استرداد ثمن مطرح می نماید.
  8. تایید فسخ، خلاف اصل قراردادها است و باید بعنوان خواسته دعوا مطرح شود.
  9. در تحقق خیار تدلیس، عملیات فریب ‌دهنده، باید مؤثر در ایجاد رغبت به انجام معامله باشد و در نتیجه پیش از معامله صورت گیرد و شرایطی که پس ‌از انعقاد عقد حاصل می‌گردد نمی‌تواند موجب تدلیس باشد.
تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس
تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس – عدالت سرا
مستندات قانونی در ارتباط با دعوای تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس

ماده ی ۴۳۸ قانون مدنی

تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله شود.

ماده ی ۴۳۹ قانون مدنی

اگر بایع، تدلیس کرده باشد، مشتری حق فسخ بیع را خواهد داشت و همچنین است، بایع نسبت به ثمن شخصی در صورت تدلیس مشتری.

ماده ی ۴۴۰ قانون مدنی

خیار تدلیس بعد از علم به آن، فوری است.

مطلب مرتبط: تایید فسخ قرارداد به جهت شرط خیار

رای شماره ی ۱۳۷۷ مورخ ۹۱/۱۱/۲۵ شعبه ی ۵۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران

تا زمانی که خیار فسخ اعمال نشود، تقاضای تنفیذ فسخ از سوی دادگاه وجاهت قانونی ندارد. صاحب حق فسخ باید ابتدا حق خود را اعمال کند و سپس برای تنفیذ فسخ و آثار ناشی از آن به دادگاه مراجعه کند.

رای شماره ی ۷۲۹ مورخ ۹۱/۷/۱۵ شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران

تقاضای فسخ بیع از دادگاه، مسموع نیست. فسخ از ایقاعات است و ذی حق باید ابتدا حق فسخ خود را اعمال کند.

رای شماره ی ۴۱۴ مورخ ۹۱/۵/۲۴ شعبه ی ۸۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران

قبل از اثبات یا تأیید فسخ یا اقاله ی قرارداد، محکومیت خواندگان به عنوان فروشندگان به رد مأخوذه در حق خواهان به عنوان خریدار، فاقد وجه قانونی است و این که خواهان دلیل موجه و قانونی که حکایت از فسخ یا اقاله ی بیع واقع شده باشد، ارائه نداده است. بنابراین مطالبه ی ثمن معامله ی فسخ شده، منوط به تقاضای تنفیذ و تایید فسخ عقد از دادگاه است.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

2 دیدگاه دربارهٔ «تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تدلیس»

  1. با سلام یک همسایه داریم مسجدی یه روز گفت من زمینی۱۱۰ متر در جمکران دارم اگه خواستین سی یا چهل ملیون ارزون بهت می فروشم منم قبول کردم یک زمینی در جمکران به من نشان داد در قسمتی از این زمین اجر بود گفت اینجا رو می فروشم بعد از اینکه از من پول گرفت گفت زمین ما یا انور اجر است یا این ور من شک کردم رفتم پرسیدم گفتن دروغ میگه اونجا را الکی نشان میده زمین مشاع است نمیشه یک قسمت از زمین مشاع رو انتخاب کنی و به مشتری بفروشی بعد گفتم قیمت رو هم بپرسم چند تا بنگاه مراجع کردم گفتن ۳۰ ملیون گران فروخته آیا این تدلیس نیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top