نحوه انجام تامین دلیل توسط مستاجر و تحویل کلید ملک به مالک

30 فروردین 1399 0 644
نحوه انجام تامین دلیل توسط مستاجر و تحویل کلید ملک به مالک

تحویل کلید ملک به مالک

گاهی اوقات ممکن است اتفاق بیفتد که با پایان یافتن مدت قرارداد اجاره، مستاجر خواهان تخلیه ملک و تحویل کلید به مالک است اما مالک بنا به هر علتی (مانند زمانی که موجر به دلیل عدم توانایی مالی نمی تواند مبلغ ودیعه مستاجر را به او پس دهد) از تحویل کلید ملک امتناع می نماید.

در این شرایط، بدلیل آنکه بعد از پایان یافتن مدت زمان اجاره، ملک هم چنان در تصرف مستاجر می باشد بنابراین او در مورد عین مستاجره (ملک استیجاری) مسئول تلقی میگردد نتیجه اینکه برای رهایی از این مسئولیت و عواقب ناشی از آن، مستاجر می بایست بطور قانونی اقداماتی را انجام دهد.

در موردی که قرارداد اجاره تمام شده باشد اما ملک هم چنان در تصرف مستاجر باشد، موجر و مستاجر میتوانند قرارداد اجاره را برای یک مدت دیگر تمدید نمایند اما در صورت عدم تمدید اجاره، میتوان اینگونه بیان نمود که ادامه سکونت مستاجر در ملک، اگر با رضایت موجر باشد مستاجر موظف است که مبلغی را تحت عنوان "اجرت المثل" به موجر بابت استفاده ای که از ملک می کند، پرداخت نماید که مبلغ بر حسب عرف و مکان مورد اجاره تعیین می شود.

ناگفته نماند که در این شرایط معمولا رویه به اینصورت است که مستاجر همان مبلغ اجاره بها را پرداخت کند.

مطلب مرتبط: نحوه تخلیه ملک در صورت مقاومت مستاجر

اما در شرایطی که مستاجر بدون رضایت مالک، بعد از پایان مدت اجاره، همچنان در ملک سکونت داشته باشد، غاصب تلقی می شود و ضامن هرگونه نقص یا عیبی است که در مورد عین مستاجره بوجود می آید.

بنابراین جهت جلوگیری از بروز مشکلات متعدد، توصیه میگردد که مستاجر بعد از پایان مدت اجاره در مورد قرارداد اجاره با مالک، تعیین تکلیف نماید. در صورتی که قرارداد اجاره تمدید نشود و مالک بنا به هر علتی از گرفتن کلید ملک امتناع ورزد، مستاجر می بایست در ابتدا اظهارنامه ای به موجر در جهت اعلام آمادگی تخلیه ملک بدهد و سپس از طریق شورای حل اختلاف اقدام به انجام "تامین دلیل" نماید.

در این ارتباط ماده ١٣ قانون روابط موجر و مستاجر تعیین تکلیف نموده است مطابق با این ماده:

"هرگاه مستاجر به علت انقضاء مدت اجاره یا در مواردی که به تقاضای او حکم فسخ اجاره صادر شده مورد اجاره را تخلیه کند و موجر از تحویل گرفتن آن امتناع کند مستاجر مکلف است به وسیله اظهارنامه از موجر یا نماینده قانونی او تقاضا کند که برای تحویل مورد اجاره حاضر شود. ‌در صورتی که موجر ظرف پنج روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه حاضر نگردد، مستاجر باید به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه و تخلیه کامل مورد اجاره را تامین دلیل نماید و کلید آن را به دفتر دادگاه تسلیم کند.

‌از این تاریخ رابطه استیجاری قطع می‌شود و دفتر دادگاه ظرف ۲۴ ساعت به موجر یا نماینده قانونی او اخطار می‌کند که برای تحویل گرفتن مورد اجاره و دریافت کلید حاضر شود تا زمانی که مستاجر به ترتیب فوق عمل نکرده باشد تعهدات او به موجب مقررات این قانون و شرایط اجاره‌نامه برقرار است."

مطلب مرتبط: چگونگی گرفتن حکم تخلیه

تامین دلیل چیست؟

تامین دلیل یعنی ثبت و ضبط وقایعی که رخ داده توسط دادگاه. فرد ممکن است به منظور حفظ اسناد و مدارک و هر امری که میتواند بعداً بعنوان دلیل در دادگاه مورد استناد واقع شود درخواست تامین دلیل نماید.

تشخیص درجه ارزش تامین دلیل در موارد استفاده با دادگاه است. بنابراین هیچ مرجع دیگری جز محاکم صالح قضایی اراده استفاده از مفاد صورتجلسه تامین دلیل را ندارد مگر اینکه اعتبار و ارزش تامین دلیل یاد شده قبلاً توسط دادگاه احراز و اعلام شده باشد.

مطابق با ماده ١۴ قانون آیین دادرسی مدنی:

درخواست تامین دلیل و امارات از دادگاهی می شود که دلایل و امارات مورد درخواست در حوزه آن واقع است و اگر در حوزه مربوطه شورای حل اختلاف نبود، رسیدگی با دادگاه محل است.

نکته مهم: دادگاه صالح، شورای حل اختلافی است که دلایل و امارات در حوزه آن واقع است.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل