درخواست طلاق از سوی زوجه چگونه است؟
طلاق از سوی زوجه

درخواست طلاق از سوی زوجه

مطابق با قانون مدنی و قانون حمایت خانواده، حق طلاق مختص زوج می باشد و وی می تواند در هر زمان همسر خود را مطلقه نماید اما می بایست تمامی حق و حقوق مالی متعلق به زوجه را پرداخت نماید. همچنین زن نیز می تواند در هر زمان دادخواست طلاق دهد اما لازم است جهت درخواست طلاق خود به دادگاه دلیل محکمه پسند ارائه دهد تا بتواند ثابت نماید در عسر و حرج قرار گرفته و ادامه زندگی مشترک برای او مقدور نمی باشد.

ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مقرر نموده است:

«مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

تبصره- زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد (۱۱۱۹)، (۱۱۲۹) و (۱۱۳۰) این قانون، از دادگاه تقاضای طلاق نماید.»

مطابق با مواد فوق الذکر، زن نیز میتواند مانند مرد دادخواست طلاق دهد اما با این تفاوت که می بایست در دادخواست طلاق خود و هم چنین در دادگاه، برای اثبات جدایی خود، دلیل ارائه نماید در غیر اینصورت در صورت عدم ارائه دلیل و هم چنین مخالفت زوج، زوجه نمیتواند طلاق بگیرد.

مطلب مرتبط: وکالت در طلاق های ناقص

در فروض ذیل زوجه می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید:

عدم پرداخت نفقه توسط زوج

ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی بیان نموده است:

«در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن میتواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق مینماید ‌همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.»

در عسر و حرج بودن زوجه

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی بیان نموده است:

«در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.

تبصره (۱۳۸۱/۴/۲۹) – عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه‌ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

  1. ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
  2. اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
  3. محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
  4. ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
  5. ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.»

مطابق با مواد فوق الذکر مشخص می گردد که اگر زوجه دادخواست طلاق بدهد و یک یا چند دلایل فوق الذکر را ارائه و در دادگاه خانواده ثابت نماید، در اینصورت حتی در صورت مخالفت زوج نیز، حکم طلاق صادر میگردد و مخالفت زوج باعث رد دادخواست طلاق زوجه نمی شود.

طلاق از سوی زوجه
طلاق از سوی زوجه – عدالت سرا
رسیدگی به دادخواست طلاق از سوی زوجه در سه مرحله متصور می باشد:

۱) مرحله بدوی: به دادخواست طلاق زوجه رسیدگی و رای مقتضی صادر میگردد.

۲) مرحله تجدیدنظر: هر یک از طرفین که در مرحله بدوی، رای به ضررش صادر شده باشد، میتواند تجدیدنظر خواهی نماید.

۳) دیوانعالی کشور: هر یک از طرفین که در مرحله تجدیدنظر، رای به ضررش صادر شده باشد، میتواند به دیوانعالی کشور اعتراض نماید.

بیشتر بخوانید: نحوه انجام طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

تاثیر بخشش مهریه در پذیرش طلاق از سوی زوجه

نکته قابل ذکر این است که برخلاف تصور عامه، بخشش مهریه از سوی زوجه، تاثیری در صدور حکم طلاق از جانب او نخواهد داشت. این امر بدین معناست که زن میتواند با اثبات هر یک از دلایل فوق الذکر، حتی در صورت مخالفت زوج، طلاق بگیرد اما اگر دلیل محکمه پسندی برای طلاق به دادگاه ارائه ندهد، نمی تواند اعلام کند که با بخشش مهریه خود، درخواست طلاق می نماید. فی الواقع بخشش یا عدم بخشش مهریه هیچ تاثیری در صدور حکم طلاق به درخواست زوجه ندارد.

تنها در یک صورت زوجه میتواند با بخشش مهریه خود، مطلقه گردد که زوج شرط نماید که با بخشش مهریه زوجه، او را طلاق میدهد. شایان ذکر است این نوع طلاق از نوع، خلع و غیرقابل رجوع خواهد بود.

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

شماره نظریه: ۲۵۸۶/۹۵/۷ شماره پرونده: ۱۸۵۵-۲/۹-۹۵ تاریخ نظریه: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱

در صورتی که حکم طلاق با تقاضای زوجه به جهت عسر و حرج صادر و با عدم بذل مهر یا عدم کراهت نوع طلاق رجعی باشد البته مبتنی بر نظری که حکم طلاق حاکم را نوع خاص از انواع طلاق ندانسته و بائن نداند و نوع طلاق حتی در این فرض هم تابع شرایط کلی انواع طلاق فرض شود در صورت رجوع مرد در ایام عده آیا زوجه خواهان برای بار دوم و سوم و برای بائن شدن طلاق و جلو گیری از رجوع مرد زوجه می تواند با استفاده از این حکم در ایام عده یا خارج از آن مجدداً مبادرت به ثبت طلاق بکند یا خیر؟

در فرضی که با تقاضای زوجه به جهت عسر و حرج، حکم طلاق صادر می شود، نوع طلاق بائن است و نمی تواند رجعی باشد؛ زیرا در این صورت رافع عسر و حرج نبوده و بی نتیجه و عبث خواهد بود، در اینگونه موارد نیازی نیست که زوجه الزاماً مبادرت به بذل مال نماید و عدم بذل مال تأثیری در بائن بودن طلاق مزبور ندارد، نظر فقهای بزرگ معاصر از جمله آیت اله خوئی در منهاج الصالحین نیز دلالت بر بائن بودن طلاق صادره از سوی دادگاه در صورت احراز عسر و حرج زوجه دارد.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

مقالات زیر را مطالعه کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top