نحوه مطالبه مهرالمثل یا ارش البکاره در زنا

31 خرداد 1399 0 840
نحوه مطالبه مهرالمثل یا ارش البکاره در زنا

آشنایی با مفهوم ارش البکاره و مهرالمثل

یکی از مسائلی که این روزها ممکن است مطرح گردد این است که زمانی که بین دختر باکره و مردی، بدون وجود رابطه زوجیت، نزدیکی و رابطه جنسی برقرار شود و با رضایت دختر، پرده بکارت او ازاله گردد، آیا دختر میتواند تقاضای مطالبه مهرالمثل یا ارش البکاره نماید؟

در پاسخ به این سوال ابتدا می بایستی با مفهوم مهر المثل و ارش البکاره آشنا شوید.

مطابق با قانون مجازات اسلامی، اگر مردی با توسل به زور و بدون اینکه زن را عقد کرده باشد، با او رابطه جنسی داشته باشد و به اصطلاح به او تجاوز نماید بدلیل اینکه زن رضایت نداشته و اکراه داشته است، در اینصورت باید به زن، "مهرالمثل" پرداخت گردد.

مهرالمثل مهریه ای است که مطابق با عرف و شان زن در جامعه برای او تعیین می گردد.

اگر در رابطه جنسی برقرار شده، دختر باکره باشد و ازاله بکارت صورت بگیرد، در اینصورت باید به زن، ارش البکاره (خسارت بکارت) نیز پرداخت گردد.

نکته قابل ذکر این است که در شرایطی که دختر راضی به برقراری رابطه جنسی نباشد و به اصطلاح تجاوز صورت گرفته باشد، مطابق با ماده ٩ قانون مسئولیت مدنی، علاوه بر زیان مادی، زیان معنوی نیز قابل مطالبه است.

ماده ٩ قانون مسئولیت مدنی بیان نموده است:

"دختری که در اثر اعمال حیله یا تهدید و یا سوء استفاده از زیر دست بودن، برای همخوابگی نامشروع شده می‌تواند از مرتکب علاوه بر زیان مادی مطالبه زیان معنوی هم بنماید."

مطلب مرتبط: برقراری رابطه نامشروع با دختر باکره

مطالبه ارش البکاره و مهرالمثل در زنا

برای اینکه مشخص گردد آیا در رابطه نامشروعی که بین زن و مرد برقرار می شود، چگونه میتوان ارش البکاره یا مهرالمثل را مطالبه نمود، موضوع با یک مثال شرح داده می شود.

بطور مثال اگر دختر و پسری چند سال با هم دوست بوده و قصد ازدواج داشته اند و در همین مدت نیز بین آنها رابطه جنسی برقرار شده باشد و پرده بکارت دختر نیز توسط پسر زائل شده باشد، دختر میتواند در ابتدا به پزشکی قانونی مراجعه و معاینه شود.

در ادامه دختر میتواند مطالبه مهرالمثل نیز نماید اما اگر ثابت شود که دختر با رضایت خود رابطه جنسی را برقرار نموده است و هیچگونه زور یا تهدیدی از سوی مرد، وجود نداشته است در اینصورت دختر مستحق مهر المثل نخواهد بود و اگر در این بین پرده بکارت دختر زائل شود، به دختر ارش البکاره نیز تعلق نمی گیرد چرا که دختر برای انجام رابطه و ازاله بکارت رضایت داشته است.

نتیجه اینکه اگر دختر با رضایت خود و بدون هیچگونه زور یا تهدیدی، رابطه جنسی برقرار نماید و ازاله بکارت صورت بگیرد، دختر مستحق مهرالمثل و ارش البکاره نخواهد بود اما اگر رابطه جنسی با زور و تهدید مرد باشد و به زور مرد و بدون رضایت دختر، ازاله بکارت نیز صورت گیرد، دختر مستحق مهرالمثل و ارش البکاره می باشد.

مطلب مرتبط: مجازات رابطه جنسی یک زوج در انظار عمومی

صورتجلسه نشست قضائی استان فارس/ شهر لار مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ آیا زانیه باکره در زنایی که با رضایت و بدون عنف و اکراه انجام داده است مستحق ارش البکاره یا مهرالمثل یا هر یک از آنها می باشد؟

نظر هیئت عالی تصریح تبصره یک ماده 658 قانون مجازات اسلامی مبنی بر اینکه درصورت ازاله بکارت با مقاربت و با رضایت چیزی ثابت نیست، اعم از ارش البکاره و مهرالمثل است، نتیجتاً نظریه اکثریت مورد تائید می باشد.

نظر اکثریت اکثر همکاران با استناد به تبصره 1 ماده 658 قانون مجازات اسلامی 1392 و قاعده ی فقهی {لا مهر لبغی}، نظر برخی فقها و اینکه خود زانیه اقدام به زنا و زوال بکارت نموده است، معتقدند: به زانیه باکره که با رضایت زنا کند نه ارش البکاره تعلق می گیرد نه مهرالمثل و منظور از {... چیزی ثابت نیست} در تبصره ماده 658 قانون فوق الذکر را اعم از ارش البکاره و مهرالمثل می دانند.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل