نمونه دادخواست اثبات صحت وصیت نامه

11 اردیبهشت 1399 0 499
نمونه دادخواست اثبات صحت وصیت نامه

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه دادخواست اثبات صحت و اصالت وصیت نامه برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم دادخواست آشنا شوید.

 

نمونه دادخواست اثبات صحت و اصالت وصیت نامه

خواهان: خانم/ آقای .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

خوانده: خانم/ آقای .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

وکیل: خانم/ آقای .../ کد ملی: .../ آدرس: ...

خواسته: تقاضای اثبات صحت و اصالت وصیت نامه عادی مورخ ...

دلایل و منضمات دادخواست:

  1. فتوکپی مصدق گواهی انحصار وراثت
  2. فتوکپی مصدق کارت ملی خواهان
  3. فتوکپی مصدق وصیت نامه عادی مورخ ...
  4. عنداللزوم استماع شهادت شهود
  5. ارجاع امر به کارشناس

مطلب مرتبط: نمونه وصیت نامه شرعی و قانونی

ریاست محترم دادگاه

با سلام و عرض ادب

احتراما به استحضار می رساند خانم/ آقای ... فرزند ... که در تاریخ ... فوت نموده اند، در تاریخ ... به موجب یک وصیت نامه عادی در حضور شاهدان وضعیت اموال و دارایی خویش را مشخص نموده اند، و همچنین عده ای از شاهدان نیز آن را گواهی نموده اند، خوانده محترم منکر صحت مفاد وصیت نامه فوق الذکر بوده و آن را نمی پذیرند. لذا تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر اثبات صحت و اصالت وصیت نامه را طبق ماده 287 قانون امور حسبی دارم.

مطلب مرتبط: نحوه ابطال وصیت نامه در دادگاه

مستندات قانونی مرتبط با دادخواست اثبات اصالت وصیت نامه

ماده ۲۸۷ قانون امور حسبی:

"در سایر موارد مذکور در ماده 283 موصی می تواند در حضور دو نفر گواه وصیت خود را اظهار نماید و یکی از آن دو گواه اظهارات او را با تعیین تاریخ روز و ماه و سال و محل وقوع وصیت نوشته و موصی و گواه ها آن را امضاء می نمایند و اگر موصی نتواند امضاء کند گواه‌ها این نکته را در ‌وصیت نامه قید می کنند."

صورتجلسه نشست قضائی استان آذربایجان شرقی/ شهر کلیبر مورخ ۱۳۸۹/۰۹/۰۵

در دعوای تنفیذ وصیت نامه، آیا دادگاه صرفاً به اصالت وصیت نامه رسیدگی خواهد کرد و یا تطبیق مفاد وصیت با موازین شرعی و مقررات قانونی نیز ضرورت دارد؟

نظر هیئت عالی

با توجه به ماده 840 قانون مدنی ناظر به ماده 975 همان قانون و مستفاد از آن، وصیت‌نامه ای که برخلاف قانون و اخلاق حسنه و با علل مختلف، مخالف با نظم عمومی محسوب شود قابل اجرا نیست. لذا دادگاه علاوه بر احراز صحت انتساب وصیت نامه به موصی، باید در تنفیذ و تایید صحت وصیت نامه و مفاد آن، مقررات فصل های اول، دوم و سوم قانون مدنی را در باب اول (در وصایا) مورد لحاظ و توجه قرار دهد. در نتیجه، نظر اول ابرازی که متضمن این معنا است، تایید می شود.

با وجود این دادخواست که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید.


امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفا مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و با امتیاز دادن به مطالب، ما را در جهت بهبود و تولید هر چه بیشتر مطالب یاری فرمایید. همچنین می توانید نظرات یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

جهت اخذ مشاوره، می توانید به بخش مشاوره حقوقی مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره

افزودن دیدگاه

امتیاز شما :

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
تماس با وکیل